מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

סיפורו של רחוב

קרית נורדאו

קריית נורדאו - על-שם מקס נורדאו. השכונה הוקמה בשנות החמישים כדי לספק דיור לעולים הרבים שהגיעו לנתניה. באותם ימים היה שמה: "דיור לעולה". בשנות השישים התרחבה השכונה מאוד, ושמה שונה ל-"קריית נורדאו" מראשי התנועה הציונית.

נורדאו מקס (1923-1849) מנהיג ציוני, פילוסוף, רופא וסופר יהודי. יליד הונגריה. לאחר תום לימודי הרפואה עבר לצרפת.ממייסדי התנועה הציונית ומעוזריו הבכירים של הרצל. ניסח ב-1897 את "תוכנית בזל". דגל בציונות המדינית. ברוב הקונגרסים הרצה את הרצאותיו המצוינות על מצב הציונות בעולם. דרש להעלות חצי מיליון יהודים לארץ-ישראל ולקבוע בה שלטון יהודי.

היה יועצו המדיני של וייצמן.כתב ספרים רבים ובהם: "דגנרציה" ו"השקרים המוסכמים של האנושות התרבותית". בימי מלחמת העולם הראשונה מצא מקלט בספרד. בשנות חייו האחרונות התגורר בפריס. עצמותיו הועלו ארצה ב-1926 ונטמנו בבית הקברות בתל אביב. על שמו נקרא המושב נורדיה.

בשכונה יש מתנ"ס וספרייה, בתי ספר יסודיים, יגאל אלון ובה"ס נורדאו אורט גוטמן וקריית החינוך אלדד. 

מוטי בן שושן, מוותיקי השכונה, מספר: "כשעברנו מהאוהלים למבנים הרגשנו עשירים. היה לנו בית, חצר שאפשר לגדל בה אבטיחים, דלעת ופרחים. כיוון שהיינו משפחה מרובת ילדים קיבלנו מבנה כפול (שני בדונים). הצריפים שהיו עשויים מאסבסט נקראו בפינו 'קרטונים'. כילד מספרתי את כל המבנים והגעתי ל-500".  
 

רחובות בשכונה