מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

סיפורו של רחוב

רמת אפרים

רמת אפרים היא איגוד של כמה שכונות שהוקמו מאמצע שנות השלושים כשכונות פועלים עם משקי עזר, ביניהם גם המושב לשעבר רמת טיומקין. השכונה קרויה על שם אפרים אהרונסון, ממייסדי זיכרון יעקב, יליד רומניה עלה ארצה ב-1882. אביהם של אהרון ושרה, מייסדי "נילי".רבים מעולי סיטקוב התיישבו בשכונה. 

בשנות החמישים נבנה בשולי השכונה שיכון עולים. כל גווני הקשת הפוליטית של הימים ההם גרו בשכונה, לעיתים אף ברחוב אחד. משפחת אלטמן השתייכה לאצ"ל, משפחת שפיגלמן הייתה מחוגי "הפועל המזרחי" ואחרים השתייכו להגנה.יחד עם זאת, הקולקטיב השכונתי היה מורגש בכל -החגים נחוגו במשותף, ומשפחת אלטמן אירחה את תושבי השכונה בליל הסדר בסלון ביתם. למרות השוני הפוליטי הייתה שמירה על חשאיות מול הבריטים שרדפו את אנשי האצ"ל, והמסר שלא תהיה הלשנה עבר בין כולם. "אל תדאגי גב' אלטמן, לעולם לא נלשין עליכם", כך זוכר אשר אלטמן את מערכת היחסים בשכונה. 
למרות חילוקי הדעות בין "הפועל המזרחי", בית"ר, ההגנה והאצ"ל - תמיד האמהות נענו בחיוב לשמור על ילדי השכנים. "הקולקטיב התבטא גם בינינו הילדים כשקיבלתי אופניים", מספר א' אלטמן. "כל הילדים בשכונה קיבלו 'סיבוב'" (התיעוד באדיבות אתי צילר).

רמת זאב


שכונת רמת זאב הוקמה למען אנשי תנועת החירות בסוף שנות הארבעים ונקראה על שם זאב ז'בוטינסקי. השכונה נבנתה משני צדיו של רח' הרצל, בכניסה לעיר. בתי השכונה נבנו באחידות קפדנית. השכונה אינה קיימת היום כשכונה נפרדת. 

ד"ר חיים בן עמר, שתכנן את בתי השכונה, מספר: "הם דרשו כי על כל מגרש יתוכננו שני חדרים, מטבח, שירותים ומרפסת – כל זאת בתקציב של 1000 ל"י בלבד. ניסיתי להבהיר להם כי בגלל סוג הקרקע השונה, חייבים לשנות את היסודות כדי למנוע סדקים בקירות הבתים. אך תשובתם הייתה חד משמעית: 'אין כסף ואת כל הבתים חייבים לבנות בצורה זהה – כולל היסודות'".

רחובות בשכונה