מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

סיפורו של מקום

בעקבות המתיישבים הראשונים - מסלול רגלי

תחילת המסלול בעץ השקמה העתיק והיפהפה שברח' מינץ, בצילו התרחש המשא ומתן לרכישת אדמות נתניה ע"פ האגדות.
מהשקמה נצפה לעבר אום-חאלד, שרידי מצודה/חווה חקלאית צלבנית שעליה קם כפר כרבי שאת שרידיו ניתן לראות גם היום, משייך הכפר נרכשו אדמות נתניה.
מהשקמה נעלה מערבה לכיוון "בית יוחנן", והיכל התרבות העירוני משם נרד דרך רח' היהלום (היום השוק העירוני) באזור זה הוקם אזור התעשייה הראשון של נתניה (1934) שהתפתח במיוחד עם הגעת מלטשות היהלומים (1939) שזכר להן ניתן עדיין לראות במקום. ברחוב זה קרוב לשד' ויצמן הייתה הבאר הראשונה.
מכאן נמשיך דרך רח' שער העמק לכיכר ציון ובשמה הקודם כיכר פוט (ע"ש קצין המחוז בתקופת המנדט הבריטי). הכיכר נבנתה בסגנון באוהאוס אחיד, שימשה כמרכז הישוב וכללה את המלון הגדול הראשון מלון "עדן" (היום "הבנק הבינלאומי הראשון"), בניני המרכז המסחרי, תחנת אגד הראשונה (היום חנות "העונות") ועוד.
נמשיך מהכיכר לרח' סמילנסקי, הרחוב הראשון בנתניה עם בתי הראשונים. על מגרשו של שפירא נערך טקס הנחת אבן הפינה לכפר נתניה. משמאלנו המבנה הגדול של קולנוע "שרון", עומד על גבעת "הנוטע", כאן ניצב בית האבן הראשון של הכפר ששימש גם כמרכז עבור הנוטרים וכלשכת עבודה.
נמשיך לבית מס' 18 - בית שנקר - הבית האחרון מעשרת בתי הראשונים. לידו בכניסה לקופ"ח "מאוחדת" 4 דקלים של משפחת דרקסלר, הדקלים הראשונים בנתניה, ממול "בית מבטחים" נבנה כבית ההסתדרות הראשון בסוף שנות ה-30.
נפנה ימינה לרח' רמז ומיד ימינה לרח' שטמפפר, נגיע לפינת רח' תל-חי שם נמצא אגף החינוך של העירייה. נמשיך ברח' תל חי לכיוון רח' הרצל, נחצה את הכביש לרח' הרצל 15, בית המוסדות, אשר שימש מרכז החיים האדמיניסטרטיבי של נתניה שכלל את הבנק, הדואר, השח-רחוק ומשרדי המועצה. על הגג בקיץ התקיימו פעולות תרבות.
פעילת חטיפת הסרג'נטים התבצעה בבית קפה סמוך "גן-ורד". נפנה ימינה לכיכר המייסדים לזכר מייסדי נתניה, נראה את בית הבאוהאוס היפה של משפ' לנדה. משם נמשיך לסמטת בקמן, הרופא הראשון של המושבה שכאן היה ביתו, אל "בית מגן דוד אדום", ששימש גם כבית ה"הגנה" ובית הספר הראשון "ביאליק", במרכז המתחם "בית-הציפורים" (1934) ששימש גם לצורכי תצפית וקשר עם יישובי הסביבה. נחזור לרח' דיזינגוף ונפנה ימינה, לבית מס' 25, על קיר הבניין למעלה ניתן לראות בצללית את המילים תל-אביב, זהו בנין המלון הראשון בעיר, התחלה לעידן הקיט והתיירות.
נמשיך דרומה, מעבר למגרש החניה היה בעבר "גן סולד", גן הילדים הראשון במושבה (הבניין נהרס) . נעבור במגרש החניה לעבר בית הכנסת "שונה הלכות", בית הכנסת הראשון בעיר (1934).
לסיום הסיור נרד בסמטת הרב ורנר, ע"ש הרב הראשון במושבה, ונפנה מערבה לעבר כיכר העצמאות (ווקופ). נראה לפנינו את המזרקה בדמות חבצלת החוף - סימלה של נתניה. נמשיך לכיוון קיר הזיכרון לחללי מלחמת העצמאות מעבר לו קולנוע "אסתר" בית התרבות הראשון (1936) ששימש כמקום מסתור למעפילים. מאחוריו גן המלך. על שם המלך ג'ורג' החמישי (1936) משמאלנו טיילת "הראשונים" לכבודם של ראשוני נתניה.