מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

סיפורו של מקום

חגיגות ההכתרה של המלך ג'ורג'-ביקור הנציב העליון סר ווקופ-גן המלך

הנהלת מועצת נתניה חגגה את יום ההכתרה של הוד מלכותך המלך גורג' השישי והמלכה אליזבת ביום ד' בסיוון, 12 במאי 1937. ביום ההכתרה של המועצה יצאה בקריאה:
"היישוב הארצישראלי, יחד עם כל עממי הקיסרות הבריטית, חוגגים ביום ד', בירח סיון 12 במאי 1937 - חג גדול ומפואר בדברי ימיה של האומה הבריטית, הוא יום ההכתרה של הוד מלכותה המלך גורג' השישי והמלכה אליזבת. החג הזה - המסמל את אחדות הקיסרות ואת רגשי האמונים שרוחשים עמים וארצות לדגל הבריטי - יום חג הוא גם לנו, בני האומה הבריטית, יום הודיה והכרת תודה לעם ולבית המלטכה שלו, שבחסותם ובסיועם, אנו בונים ומקימים שממות מולדתו העתיקה"
"נתניה תחוג את יום ההכתרה ברוב פאר. הרחובות המרכזיים יקושטו בירק ודגלים ויוארו בשלל אורות." (מתוך: ארכיון עיריית נתניה: מ 19, סימול 189).
תכנית חגיגות יום ההכתרה כללו: קבלת פנים במשרדי הממשלה ע"י קצין המחוז, תהלוכת ילדי ביה"ס, תהלוכת תזמורת הצבא הבריטי, שירת ההמנון הבריטי והמנון התקווה, תפילה חגיגית בבית הכנסת ונשף גדול באולם אסתר. מועצת נתניה קוראת לתושבי נתניה: "אזרחי נתניה, השתתפו בהמוניכם בחג ההכתרה, קשטו את חזיתות הבתים, גניכם, חלונות הראוה של בתי העסק שלכם בשלל אורות ובדגלי ציון ובריטניה" (מתוך: ארכיון נתניה מ 19, סימול 189).
עובד בן עמ"י שלח אגרת ברכה אל כבוד מלכותם המלך גורג' ואליזבת ובו כתב: " העיר נתניה אשר בארץ הקודש, הצעירה בערי הקיסרות הבריטית, אשר לא תשקע השמש לעולם, מתכבדת בזה להביע בכל הדרת הכבוד את רגשי נאמנותה לאישיותכם הנעלה ולבית המלכות הבריטי... בהזדמנות יום ההכתרה של הוד מלכותה החליטה מועצתנו בהסכמת הנציב העליון של הוד מלכותם ליחד את גן המרכזי של עירנו ולקראו על שם הוד מלכותו המלך גורג' השישי. גן המלך גורג' השישי נמצא מעברו האחד ליד רחבת ווקופ, על שם הוד מעלת נציבך העליון בארץ, ומצד שני ליד רחוב דוד המלך... מועצת עירנו מקווה כי תשורה דלה זו תעלה לרצון ה. מ. וכי כדוגמת המנוח גורג' החמישי יואיל הוד מלכותך לפקוד כי ישלח מגן המלך אילן צעיר אשר ינטע באדמת גן המלך גורג' השישי" .(מתוך: ארכיון נתניה מ 19, סימול 189).