מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

סיפורו של מקום

מלון גל ים

מלון "גל ים", ברחוב דיזנגוף 46 נתניה, ניבנה בשנת 1933 על ידי מר דוד נוטקין, יהודי אמריקאי. קיים ציור של סם פרידלנדר (שמואל דרור מאביחיל), המראה את הבנין, עם הפיגומים, בעת הבניה. המלון ניקנה בשנת 1934 על ידי אבי, ד"ר גוסטב לוינשטיין בשותפות עם דודי הנס גרינטל, בעלה של אחות אימי, הרטה. עלות הקניה הייתה 2000 לירות שטרלינג (פלסטינאי) והעסקה נעשתה בתיווכו של עובד בן עמי. כעבור שנים ספורות פורקה השותפות ודודי עם משפחתו בנו ביתם במושב קדימה. שם המלון ניתן על ידי העיתונאי והסופר איתמר בן אב"י. במלון היו אז ששה חדרי אורחים בקומה העליונה (ללא מקלחות ושרותים פרטיים, רובם עם כיורי רחצה, וחדר אוכל, מטבח, מרפסת וסלון בקומת הקרקע. בשטח המערבי למלון, עד לרחוב אוסישקין, הוקמה מאוחר יותר, גינה גדולה (כ-1.5 דונם) עם פרגולה, מזרקה ומשטח חנייה למכוניות (הכניסה מרחוב אוסישקין). ב-1934 היה כנראה רחוב הרצל הרחוב היחיד שהיה סלול, בלוחות ביטון. ברחוב דיזנגוף נסלל שביל צר מכורכר, שהקל על הליכתי לבית הספר העממי "ביאליק", מעבר לרחוב הרצל.

ב-1936 התארחו במלון, לארוחת הצהרים, ארטורו טוסקניני ופמליתו (הוברמן?). טוסקניני נלקח לטיול בצפון לרגל הקונצרט הראשון של התזמורת הסינפונית (פילהרמונית) הישראלית. במשך השנים התארחו במלון אנשי שם רבים כש"י עגנון, משה סמילנסקי, דוד פלוסר ואחרים. מרבית האורחים היו ירושלמים ובינם מורים רבים מהאוניברסיטה העברית. אורחים רבים היו חוזרים כל שנה (בעיקר לפסח, וראש השנה או סוכות), לאותם החדרים. סדר הפסח היה לעיתים כפול: הראשון לאורחי המלון, לעיתים קרובות בניהולו של שלום בן חורין והשני למשפחת עובד בן עמי, בניהולו. המלון נוהל על ידי הורי באווירה של פנסיון משפחתי אירופאי. לעיתים קרובות נרקמו יחסי ידידות בין הורי והאורחים. המקום הציע גם שירותי מסעדה לאורחים מזדמנים וקבועים. לאחר פטירתה של אימי (1960) ואבי (1971), נוהל המלון על ידי אחותי חנה וגיסי אהרן צונג.

בשנות מלחמת העולם (1939-1945), "הוחרם" המלון כמה פעמים על ידי הצבא הבריטי, לכמה חודשים בחורף. הוא שימוש כמועדון לקצינים. באותן תקופות נאלצה משפחתנו לגור בדירות שכורות. אבי היה מודאג שמא הצבא לא יתפנה בזמן לפני חג הפסח שבו תמיד היתה תפוסת המלון גבוהה באורחים קבועים. בשנות 41-42 התארחו במלון משפחות פליטים בריטים ממצרים.

בתחילת שנות החמישים החלו להתארח במלון פרחי הטייס לנופש עם סיום קורס הטייסים שלהם. כמו כן התארחו במלון מרבית קצונת חיל האויר, עם משפחותיהם, לנופש שנתי. בין השאר התארחו במלון עזר וייצמן, מוטי הוד, אייבי נתן ורבים אחרים.

עם השנים נבנו תוספות למבנה ושופרו החדרים כך שבסוף התקופה היו בו כ-22 חדרי אורחים, רובם עם שרותים ומקלחות צמודים.

כתב: אהרן לוינשטיין בשנים האחרונות (מ-1992) הושכר המלון כאכסניה זמנית למועצת פועלי נתניה. ב-1996 נהרס המלון ובית דירות הוקם במקומו.