מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

סיפורו של מקום

בית החולים שלא הוקם - ביה"ח ע"ש אנדריוס

ב-26.2.1938 הונחה אבן הפינה לבית חולים ע"ש לואיס אנדרוס, מושל הגליל, שנרצח. בית החולים עתיד היה להיבנות דרומית לנתניה על מגרש המשתרע על כמה עשרות דונמים משקיף על הים.
לטקס הנחת הפינה באו מוזמנים מכל הסביבה ובתוכם נכבדים מהכפרים הערביים ומאות רבות מתושבי המקום. כמו כן כיבדו בנוכחותם, משה שרתוק (שרת) מהסוכנות היהודית, ישראל רוקח מתל אביב, הנציב העליון הבריטי ווקופ וקצין המחוז י. צ'יזיק.
עובד בן עמי פתח את הטקס ואמר: "הבית הזה שאת יסודו יניח היום הנציב העליון יקרא בית חולים ע"ש לואיס אנדרוס. אנדרוס היה לא רק מושל אלא גם ידיד לכל התושבים ללא הפליה. כל מגמתו היתה שלומם וטובתם של התושבים הערבים והיהודים כאחד..." (עיתון "דבר, 27.2.1938, ארכיון עיריית נתניה קע, 1, סימול 2).
לבניין בית החולים ע"ש אנדרוס יצא מכרז לאדריכלים ע"מ שיציעו תוכניות בניין: "מקום הבניין נקבע על מגרש מס' 2153 בחלקו הדרומי מזרחי של אזור החוף על גבעה יפה המשקיפה על הים. המגרש נמצא בערך 50 מ' מעל פני הים במרחק 750 מ' ממנו.. המגרש נמצא באזור מגורים ב', ובה הבניין יעמוד על שלוש קומות בתוספת מרתף... בית החולים יכלול שלושה חלקים:
קומה א': גוש אדמיניסרטיבי ובית מרקחת, פרסונל, מכבסה, מטבח וחימום.
קומה ב': מחלקת יולדות.
קומה ג': מחלקה פנימית וילדים.
כמו כן יש להוסיף מבנה עבור השומר וחדר מתים." (ארכיון עיריית נתניה מ 3 סימול 28). בסיכומו של דבר לא הוקם בית החולים ע"ש אנדרוס.