מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

סיפורו של מקום

"זבולון"

אגודת יורדי - ים "זבולון - א"י היא הסתדרות עברית עולמית אשר שמו של אחד משבטי ישראל הימיים הנקרא עליו. אגודת יורדי הים הוקמה בתחילת שנות השלישים. מטרתה של של אגודה זו:

"א. להעמיד דור של יורדי - ים עבריים: מלחים, קצינים ימיים, דייגים וספני נמלים.
ב. להפיץ את רעיון תחיית ישראל על הים בין כל שדרות העם.
ג. להגיש עזרה לחלוצי הספנות והדייג העבריים.
ד. לפתח ספרות מקצועית ימית.
ההסתדרויות ארציות של "זבולון" קיימות: בארץ ישראל, אנגליה, פולניה, דנציג, ארצות הברית וקנדה." (מתוך: ארכיון עיריית נתניה מ 17, 168).
חניכי "זבולון" - א"י עבדו כמלחים וקדטים בכל האניות העבריות: תל אביב, הר ציון, הר - כרמל, עמל, עליזה, עתיד ועוד.
חניכי "זבולון" - ת"א התגייסו להנחת ביסוד לנמל תל - אביב ועובדים בו כספנים ומדריכים מיומו הראשון. ד"ר יעקב סובל מפתח תקוה לקח על עצמו לארגן ארגון בשם "ליגה ימית עברית" חיפה, את התפקיד של בניית סניף בנתניה היות שהרעיון של כיבוש הים חדר ללב הציבור המקומי. "מטרתה העיקרית של הליגה היא ליצור תנועה עממית בקרב ביישוב העברי בארץ ובתנועה הציונית בגולה, תנועה שתקיף המוני נוער ואזרחים יהודים ותארגן אותם מסביב לרעיון "כיבוש העבודה" בים ובנמלים הארץ ישראליים, ליצור קרן לגאולת הים והחופים שלו לעזור לקיום ההתחלות הזעירות והחשובות של הספנות העברית הצעירה, לשכלולם ולהרחבתם ויצירת מפעלים חדשים בשטח של הובלת נוסעים ומסעות, דייג ושירות חופים" (מתוך:ארכיון עיריית נתניה מ 17, סימול 168).
באסיפה בעניין יסוד סניף "זבולון" בנתניה בהשתתפות, בן עמי, גב' דיאמנט - נשיאת "זבולון" העולמית ואחרים בשנת 1936 אמר בן עמי: "עלינו לזכור עד כמה גדולה השעה, אם זכינו עתה... לקרוע חלון אל הים ליסד את נמל תל אביב. אנו נניח הערב יסוד לאגודה ימית בנתניה, כסניף להסתדרות הגדולה "זבולון". בזה נצעד קדימה לקראת החזון הגדול שלנו... לשלוח צעירים לפתוח את שער נתניה לים הגדול". המהנדס גילברט קורנפלד מוסיף: "אנו בטוחים שנתניה תהיה 'נתניה על הים' כשם שהיתה פעם בקרבת מקום "קיסריה על הים", עיר חוף בין תל אביב לחיפה". נשיאת "זבולון" העולמית הגב' דיאמונד ברכה את הנוכחים: "אני שמחה להימצא כאן אתכם ואני סבורה שזהו ערב היסטורי לנתניה. כשם שיש פירות זהב על העץ כך יש פרי זהב בים." (מתוך: ארכיון עיריית נתניה מ 17, 168).