מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

סיפורו של מקום

תזמורת מכבי האש

בשנות הארבעים הוצע לארגון כבאי נתניה לארגן תזמורת כמו בתל אביב. מהעיר תל אביב נשלח מנהל ומנצח, הוא בחר כמה ממתיישבי נתניה בעלי כלי נגינה שידעו כבר לנגן, והם נפגשו פעם או פעמיים בשבוע לחזרות. אט אט נאספו כ - 40 איש לתזמורת והמנצח, מר צרפתי, שהיה אף מנצח תזמורת מכבי-אש תל אביב, ניהל את התזמורת.
תזמורת מכבי-אש השתתפו בכל התחרויות הספורטיביות כדי להנעים את זמנם של הצופים. בנוסף לאימון בנגינה התאמנה התזמורת בצעידה נאה ברחובות. התזמורת השתתפה במצעדים רבים ברחובות ואף במצעדים רבים ברחובות העיר. על התזמורת ניצח גם ישראל ליכטנשטיין, בניצוחו הופיע התזמורת לפני החיילים הבריטים שהיו בבסיסים בנתניה. כשהפכה המושבה נתניה מוועד מקומי למועצה מקומית השתתפה התזמורת עם כיתת כבאים כמשמר כבוד לנציב העליון סר אלן קינגהם שביקר במועצת העיר.
בשנותיה הראשונות של המדינה נסעה התזמורת לפרברי העיר והשמיעה מנעימותיה. התושבים קיבלו את התזמורת בשמחה ובתשואות. במצעד העצמאות הראשון שאורגן ע"י מועצת העיר נתניה ביום העצמאות של שנת 1949, ניגנה תזמורת נתניה.
במטרה להגדיל את תקציב התחנה להשגת ציוד חדש ומתקדם, ועל מנת לפרסם את שמה של התחנה בנתניה. בוצעו בעיר נשפים ומסיבות לרוב, כל ההכנסות שנתקבלו מהופעות התזמורת היו קודש להשגת ציוד לתחנה המקומית ואחזקתה. המנצח היה היחיד מכל חברי התזמורת שקיבל משכורת.
(מתוך: שולץ, יעקב, 1974, ל"ה שנים לכבאות בנתניה, ארכיון עיריית נתניה, ג 20, 121)