מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשונים בעיר

צבי אורנשטיין ז"ל

מקום לידתו יסוד המעלה
תאריך לידתו 18.9.1903
עיסוקו פרדסן
תאריך פטירתו 12.1.1987, י"ח תשרי תשמ"ח
מקום קבורתו נתניה
ילדים: הדסה סטרובל, אהרן אורן, מיכאל אורן, רבקה מרין

קורות חיים

אורנשטיין צבי יליד יסוד המעלה היה מבני המושבה שיצאו בשנות השלושים לחפש את פרנסתם בנתניה הצעירה. גם אחותו וגיסו,חנה ואהרון לנדה, הגיעו לנתניה בעקבותיהם.
כחקלאי ואיש אדמה עבד עם שאר המתיישבים הראשונים בהפרחת החולות של נתניה, נטיעת פרדסים ובניית העיר, אז מושבה. אחרי שנישא לרחל - אשתו הראשונה שהיתה בת למשפחת חסידי חב"ד מתל אביב, הוריה נולדו בחברון וירושלים - הקים את ביתו במרכז העיר במקום שכיום נקרא ככר המייסדים.
עבד גם כשומר ונוטר הרכוב על סוסתו בשמירה על רכושם ונפשם של התושבים. חבר ה"הגנה" משנת 1933, חבר במשמר נתניה שרות פקחים בדרגת מפקד הפקחים. מייסד גדוד מכבי האש בנתניה בראשית שנות ה-40 ועמד בראשם כמפקד עד שיצא לגמלאות ב-1969.
לאחר פטירתה של רחל ב-1945 נישא בשנית לשושנה, נצולת שואה בשנת 1946.
בנה וייסד את "מכבי צעיר" נתניה, את מועדון הכדורגל של מכבי נתניה ועמד בראשו בתחילת דרכו. כאיש מסורתי ודתי ייסד ובנה את בית הכנסת הראשון "שונה הלכות" בנתניה. היה אחד מהגבאים בבית הכנסת ושימש גם כבעל תפילה כיוון שהיה בעל קול נאה.
היה פעיל בוועד חברה קדישא בנתניה, קיבל את עיטור יקיר העיר בטקס הראשון שנערך בבית יוחנן. בשנת 1992 נקרא גן ילדים ברח' שרת על שם אשתו הראשונה, רחל אורנשטיין ז"ל (רח' שרת פינת בר אילן).

אלבום תמונות