מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

סיפורו של רחוב

שמורת אירוס הארגמן

בעונת החורף והאביב, מתהדר אזור החולות בדרום נתניה בשלל צבעים. למשך עונה קצרה פורחים בנוף אירוס הארגמן, צבעוני השרון ורותם המדבר.
כשני קילומטרים ממחלף פולג בואכם נתניה דרך שדרות בן-גוריון, ממערב ובצמוד לכביש נמצא מגרש חניה אשר הוכשר למבקרים בחלקת אירוס הארגמן. מכאן מוביל שביל אל תוך בקעת האירוסים.
בבקעה נמוכה זו מרוכזת האוכלוסייה הגדולה ביותר של אירוס הארגמן ומכאן שם השמורה. השם אירוס פירושו ביוונית קשת בענן, ואכן הוא מופיע בקשת של גוונים. בסוג אירוס 200 מינים בעלי קנה שורש, פקעת או בצל. החוקרים חילקו את הסוג לארבע קבוצות. אירוס הארגמן שייך לקבוצה מיוחדת שנקראת "אירוסי ההיכל". לקבוצה זו שייכים המינים היפים ביותר של האירוסים. בעולם מצויים כ-54 מינים וחלקם גדלים בישראל כגון: אירוס נצרתי, אירוס הגולן, אירוס הדור, אירוס השומרון, אירוס שחום, אירוס הנגב, אירוס ירוחם, אירוס הארגמן ואירוס הגלבוע.
החברה להגנת הטבע בחרה באירוס כסמלה משום ייחודה של קבוצה זו לארץ ישראל, ומשום שעצם קיומם ופריחתם של פרחים אלה בשדותינו מסמל את הצלחת המאבק להצלת פרחי בר בישראל.
אירוס הארגמן הוא המקדים לפרוח מבין קבוצתו. כבר בתחילת פברואר נמצא אותו באזור השרון - מבנימינה בצפון ועד אשדוד בדרום, צומח באדמות חול, חמרה וכורכר תחוח.
עליו סרגליים וחלקם כפופים כחרמשים. הפרחים בגווני ארגמן או חום-ארגמני ולעתים נדירות נמצא אף פרחים צהובים לגמרי.
החרקים נמשכים אל הפרח כנראה בשל צבעו. נראה כי המאביקים הם בעיקר דבורים שעירות וחיפושיות פרחים הנושאות את האבקה על גופן. מן הפרח מתפתח פרי בצורת הלקט ירוק. בעת ההבשלה בראשית הקיץ נפתח ההלקט, הזרעים נושרים ומוסעים על-ידי זרמי מי הגשם. גם נמלים וטחביות המלקטות זרעים אוספות אותם למנהרות תת-קרקעיות ומסייעות בהפצתם. הנביטה שלהם קשה ורק כ-40% מן הזרעים נובטים. הצמח עצמו גדל באיטיות ורק אחרי 6-4 שנים יפרח לראשונה.
צמחים רבים נוספים גדלים בשמורה:
בארצנו גדל רק מין אחד של רותם המדבר. שמו של הרותם מופיע כבר במקרא בסיפור בריחתו של אליהו מפני המלכה איזבל לאזור באר-שבע "...וישכב תחת רותם אחד" (מלכים א', יט', 4).
הצמח נפוץ באזורים יבשים ומדבריים. נמצא אותו בוואדיות חמים ויבשים בנגב ובמדבר יהודה. הצמח חדר גם לחולות מישור החוף הדלים במים, אך אינו גדל סמוך לחוף.
לרותם מערכת יפה של אמצעי הסתגלות ליובש. עליו הקטנים נושרים בסוף החורף ובעונת הקיץ עובר תפקיד ההטמעה לגבעולים הירוקים. לצמח שתי מערכות שורשים, שורשי עומק המקיימים את הצמח בקיץ ושורשי שטח הקולטים מים בעיקר בחורף. הפרחים קטנים, פרפרניים ועלי הכותרת הלבנים משורטטים לעתים בעורקים סגולים ומואבקים על-ידי חרקים.
הפרי הוא קיטנית קטנה. הזרעים צהובים וקשים ושומרים על חיוניותם זמן רב מאוד. הזרעים נפוצים בין היתר גם על-ידי בעלי-חיים, בעיקר מכרסמים האוכלים את הזרעים ומפיצים אותם בהפרשותיהם.
צבעוני השרון הוא צמח בצל ממשפחת השושניים. השם צבעוני ניתן לו בגלל הגוונים הרבים של הזנים התרבותיים במין זה. השם המדעי הוא "טוליפה" והתגלגל מן המלה הפרסית טורבאן - מעין כובע.
לצמח פקעת דמויית בצל הנמצאת בעומק של 40-30 ס"מ. עליו מסולסלים ומשתרעים על הקרקע. לכל צמח פרח אחד בלבד, הוא נטול ריח וצוף. לפרח אבקה מרובה והוא מואבק על-ידי חיפושיות פרחים. הפרי הוא הלקט הנפתח בשלוש קשוות והזרעים נפוצים בעזרת הרוח.
תפוצתו של צבעוני השרון - מעמק עכו ועד למבואות הנגב. הוא צומח בחולות ובכורכר של האזורים המאוכלסים ביותר בארץ, ולכן נמצא על סף הכחדה ומצוי רק בשמורות טבע הקטנות של השרון.
צמחים נוספים מבין צמחי הבצל והפקעת בהם נפגוש - החצב הניכר בעליו הגדולים והירוקים וחבצלת החוף, סמלה של נתניה שפורחת בעונת הסתיו וכעת נותרו רק עליה הירוקים-אפרפרים, מדי פעם נפגוש בשום תל-אביב הפורח בסגול.
בשטח שיחים רבים של לענה חד-זרעית, אטד החוף שעליו מטפס שרביטן ריסני.
מבין הפרחים החד-שנתיים נראה הסביון האביבי וסביון יפו הבשרני, הקחוון המצוי וקחוון החוף, מקור החסידה המפוצל ומקור החסידה הגדול, מרגנית השדה, אלמוות הכסף, לשון הפר המגובבת, אלקנת הצבעים, עכנאי שרוע, ושומרר בואסיה הצומח בכרים ירוקים ומזכיר בצורתו את השמיר.
רוב הצמחים משולטים בשלטים אשר הוכנו על-ידי עיריית נתניה.
בעלי-החיים השוכנים באזור זה הם בעיקר דרי חולות. נוכל לפגוש צב יבשה מצוי, מכרסמים קטנים, את שנונית החולות ממשפחת הזוחלים, וכמובן גם נחשים כגון הצפע וארבע קו מצוי. אם נרחיק אל תוך סבך הרתמים לעבר חוף הים נוכל לראות לעתים גם את ארנבת השדה.
הגענו אל קצה השביל, כאן נוכל לנוח מעט ואחר-כך נעשה את דרכנו בחזרה אל הרכב הממתין לנו בנקודת היציאה. השמורה הינה חלק מרצף פארקים עירוניים שיכללו את פארק נתניה שלולית החורף, שמורת הארוסים ושמורת פולג.