מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשונים בעיר

חיים סוויד ז"ל

מקום לידתו ירושלים
תאריך לידתו 3.1.1903, ב שבט תרס"ג
עיסוקו נגר, בנאי, ברזלן
תפקידו בקהילה מנהל עבודה
תאריך פטירתו 28.7.1990, ו אב תש"נ
מקום קבורתו נתניה
בת זוגו: לאה סוויד
ילדים: יוסף סוויד, דינה חלפון, מיכאל סוויד, יהודה סוויד

קורות חיים

הוריו של חיים עלו לארץ ברגל מחלב שבסוריה והגיעו לירושלים בשנת 1891. בשנת 1903 נולד חיים בירושלים בשכונת הבוכרים, המצב בארץ תחת שלטון התורכים היה קשה מאוד.
מעט היהודים שהיו בירושלים היו עניים. דתות ולאומים שונים חיפשו להיאחז בירושלים והקימו מוסדות שונים כמו:
* כנסיות - (ארמנים, רוסים, צרפתים ועוד)
* בתי ספר - (יומיים כמו אליאנס ובתי אולפנה בשעות הערב)
* בתי חולים - (אנגלי, צרפתי ועוד)
* מרפאות שונות.
כל אלו סעדו את התושבים בירושלים ללא תשלום כדי למשוך נפשות ככל האפשר. הוריו של חיים היו דתיים, לכן חיים נישלח לתלמוד תורה, עם סיום חוק לימודי התורה החליט חיים ללמוד את מקצוע הנגרות והבניין. זאת עשה בשעות היום כנער שוליה ואילו בשעות הלילה למד בחשאי השכלה כללית ואנגלית במוסדות שהיו אסורים לפי הוראות המשפחה.
כבר בצעירותו הצטיין חיים בעבודותיו ועד מהרה נישלח ע"י מעסיקו לבצע עבודות באופן עצמאי, חריצותו אדיבותו ומקצועיותו הפכהו למבוקש ומועדף על פניי עובדים אחרים.
כל המעסיקים וכל מקומות העבודה לא היו יהודים אלה ערבים, נוצרים ותורכים בירושלים ובכפרים שבסביבה.
בשל המאורעות בשנת 1929 הפסיק חיים את עבודתו אצל הערבים והחליט לנסות למצוא עבודה בשפלת החוף, לכן נסע לסבו מיכאל מישאלוף בפתח תקוה, כי בפתח תקוה היו זקוקים לידיים עובדות בנושאי חקלאות, נטיעות, שמירה, אריזת פרי הדר וכו', כל נושאי העבודות האלו לא היו לרוחו של חיים שהתמחה בעבודות נגרות ובניין.
בהיות חיים ברח' הראשי בפתח תקוה ניפגש באקראי במשה שקד ז"ל, שהיה זקוק מאוד לידיים עובדות בתחום הבניין. מרגע זה שפגש משה שקד הרווק את חיים סוויד הרווק לא נפרדו השניים עד יום מותם, יהי זכרם ברוך.
משה סיפר לחיים שקיבל לבנות באר מים במקום שנקרא נתניה, והוא בנה את החלק התחתון של הבאר, פועליו וגם הוא חלו במלריה ונטשו את המקום ועכשיו הוא מחפש פועלים להשלים את הבאר והמבנה מעליו.
המשימה הראשונה שקיבל חיים שתוכיח את מומחיותו הייתה השלמת הבאר הראשונה בנתניה (שד' וייצמן פינת שער העמק) בבניית גג רעפים עגול.
חיים זכה לשבחים רבים על עבודתו המקצועית ועד מהרה השתלב כמבצע את כל עבודותיו של משה שקד ובנה את הבתים הראשונים של נתניה ברחובות: סמילנסקי, הרצל ושמואל הנציב. כאשר חיים עסק בבניית ביתו של המתיישב מיכאל שנקר (סמילנסקי 18) הסכים מר שנקר להשכיר את הבית שיבנה לחיים כדי שיתחתן ויגור בו.
בחודש יולי 1930 נשא חיים את לאה בירושלים והביא אותה לביתו של מר שנקר שבנייתו טרם הסתיימה. למעשה היו הם הזוג הראשון שגרו בבית של ממש בנתניה, כי עדיין לא סיימו לבנות בתי מגורים נוספים.
במשך הזמן ועד המושבה נתניה שהכיר בכישוריו של חיים, הסכים לתת לחיים על פי בקשתו שטח אדמה (כיום רח' הרב קוק פינת רחוב ביאליק - בית האזרח) למען יקים לו בית מגורים ארעי ללא צורך בשכירת דירה. על שטח זה הקים חיים צריף מעצים שרכש בטול כרם ובו נולד בנו בכורו בשנת 1931.
במרוצת השנים רכש חלקת אדמה כיום רח' שטמפר 8 ובנה את ביתו במו ידיו ובו גר כל חייו. חיים היה צמוד לקבלן משה שקד ומאוחר יותר לחברת הבנייה משה שקד והיה מנהלה הראשי.
פועלו של חיים בבניה בנתניה בפרט ובארץ בכלל:
חיים זכה במשך חייו לבנות במו ידיו:
* להשלים את באר המים הראשונה בנתניה כתשתית למושבה.
* לבנות את הבית הראשון בנתניה ואת בתיהם של קבוצת המתיישבים הראשונים שהגיעו לנתניה (רח' סמילנסקי והרצל) ואת בתיהם של קבוצת המתיישבים השניים (נתניה ב', רח' שמואל הנציב).
* לבנות את השכונה הראשונה בנתניה (שכ' בן-ציון) ולאחר זאת שכונות נוספות בעיר כמו: גבע, עין התכלת, פורגרסיבית, רומנים, רמת אפרים, מכבי אש, דורה, ותיקים ועוד...
* לבנות במחנות הצבא הבריטי בצפון העיר (מחנה נופש) ובדרום העיר (מחנה אליהו ומחנה דורה).
* לבנות את הבית המשותף הראשון ברח' דיזינגוף 43 (1944) ולאחר מכן עוד בתים משותפים רבים.
* להשתתף בבניית המוסדות ובניניי הציבור הראשונים בנתניה.
משה שקד הצליח להשפיע על חיים ולגייסו לארגון ההגנה. בארגון ההגנה תרם חיים בשמירה מחופש כנוטר וכן הוכיח את עצמו בבניית סליקים (מחבואי נשק) במקומות שונים בנתניה ואף בביתו ברח' שטמפפר 8.
* לאחר קום המדינה חברת שקד קיבלה על עצמה להקים עיירות פיתוח לקליטת זרם העולים ארצה בכל רחבי המדינה, עיקר מעמסת הבנייה נפלה בחלקו של חיים ששימש אז בתפקידו כמנהלה הראשי של חב' שקד. חיים הוא זה שהוציא לפועל בניית עיירות חדשות ושכונות נוספות לאלו שהיו קיימות.
בדרום הארץ כמו: שדרות, עזתה, (נתיבות) אופקים, ובאר-שבע.
במרכז הארץ: נתניה, הרצליה, פרדס חנה, כרכור, חדרה, ראשל"צ, ואשדוד.
בצפון הארץ: יבניאל, ופורייה שבמרומי הכנרת.
לאחר שפרש חיים לגמלאות עסק בגמילות חסדים ובנושאי דת. סייע רבות להקמת שני בתי כנסת בעיר, עזר וייעץ לנזקקים בתחום הבנייה כל עוד היה מסוגל. אישתו לאה סעדה אותו עד שהחזיר נשמתו לבורא עולם בשנת 1990 כשהוא בן 87 שנה והשאיר אחריו עשרות רבות של צאצאים לתפארת כאשר רובם אנשי מעש ופעילים בכל תחומי היצירתיות שבחיים. (אנשי משטרה ובניין, גננות ומורים, אנשי מכניקה ועובדי תעשייה, הנדסאים וטכנאים, מנהלי מכירות וארגוני שמירה, עובדי בנקים ובתי חולים, אנשי דת והוראה).
בארכיון העיר נתניה מצוי ספר לזכרו "סוויד חיים, מראשוני נתניה".

אלבום תמונות