מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

נתן ורחל מורוביץ

אנשים דגולים הפועלים רבות למען רווחתם החומרית והרוחנית של אזרחי העיר מכל שכבות האוכלוסייה.

הרב נתן מורוביץ, יליד 1936, (ניו-יורק) ארצות הברית תושב נתניה משנת 1979.
רב קהילת בית הכנסת "ישראל הצעיר צפון נתניה" המונה כ-300 משפחות, 35 שנים ממונה על ניהול יחסי צבור לדוברי אנגלית של בית החולים "לניאדו".
עלה לארץ עם רעייתו וחמשת ילדיו בשנת 1979. התיישב בנתניה והקים את בית הכנסת "ישראל הצעיר" בו הוא משמש כרב קהילתי וכונן קהילה המזוהה עם מתן צדקה ועשיית חסד.
גייס תרומות לבית החולים 'לניאדו' מאז היוסדו ובכלל זה גייס תרומות להקמת המחלקה הסיעודית בבית החולים, ציוד רפואי למחלקת יולדות פיסיותרפיה לב, ריהוט ושיפוץ המחלקות.
הקים קרן מלגות קיום עבור תלמידות בית הספר לסיעוד שליד בית החולים 'לניאדו'.
ייסד ומנהל קרן צדקה לנזקקים התומכת גם בפניות מחלקת הרווחה של עיריית נתניה.
אימץ יתום כבן עשר שעלה לארץ דאג לכל מחסורו והשיא אותו.
ייסד ארגון לרווחת יהודי אתיופיה שעלו ב'מבצע שלמה' ומסייע לקהילה במימון, ובקיום אירועים משפחתיים: חתונות וחגיגות בר-מצוה.
בתרומות שגייס קיים טקס חתונה ראשון בקרב העולים לארץ ב'מבצע שלמה' בבית המלון 'אורלי' בעיר.
בכספי תרומות הקים את בית הכנסת "ישראל הצעיר" במבנהו הייחודי והמפואר שברחוב שאול המלך, הראשון בארץ הבנוי בתנאים המתאימים לאנשים בעלי מוגבלות פיסית וכולל מעלית שבת ורמפות.

רחל מורוביץ , ילידת 1939, (ניו-יורק) ארצות הברית.
תושבת נתניה משנת 1979.
בעלת תואר שני בסיעוד ובחינוך. כיהנה כמרצה באוניברסיטת ניו יורק במשך 12 שנים. עלתה לארץ ב-1979 בעקבות פנייתו של הרבי מצאנז והקימה את בית הספר לסיעוד בבית החולים 'לניאדו' אותו ניהלה שלוש שנים שנים רבות שימשה מורה לסיעוד בבית הספר "שפירא" בנתניה.
הייתה מעורבת בעניין בניית בית הכנסת.
מנהלת יחד עם בעלה קרן צדקה לנזקקים ומסייעת למחלקת הרווחה של עיריית נתניה. פעילה בארגון לרווחת יהודי אתיופיה מיסודו של בעלה ומנהלת גמ"ח בגדים.
פעילה בסיוע למשפחות קשות יום ושומרת איתן על קשר. משמשת אוזן קשבת ומייעצת למסורבות גט, מסייעת לזקוקים לסיוע בקבלת תרופות, בפנייה למוסדות וליעוץ משפטי.