מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

מרים ליפטשר

ילידת 1922, (קרקוב) פולין תושבת נתניה משנת 1965 "מיום שנאלצתי להילחם על קיומי - נתקלתי באנשים הזקוקים לעזרה. התושייה ואומץ הלב אפשרו לי להושיט את אותה העזרה הדרושה וזה נתן לי את הכוח והאמונה שאצליח לשרוד מהמצב הבלתי אפשרי בו הייתי בזמן המלחמה".
עלתה לארץ ב-1946 בעליה בלתי לגאלית לאחר שאיבדה את כל משפחתה ונשלחה למחנה המעצר בעתלית. ניצולת מחנה הריכוז אושוויץ, אליו הגיע בעקבות הלשנה של מכר פולני. שם היא נשלחה לצריף הניסויים של הד"ר יוזף מנגלה. ב-1966 התאלמנה ונותרה לגדל את בתה המאומצת בת הארבע לבדה.
נבחרה להיות בין ששת מדליקי המשואות בטקס הממלכתי שהתקיים ברחבת גטו ורשה ב'יד ושם' בירושלים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ג.
עוסקת בהעמקת תודעת השואה בקרב בני הנוער. עד לפני שנתיים לוותה קבוצות של תלמידים, חיילים ומבוגרים במסע לפולין במסגרת פעולות ההסברה שעורך "יד ושם" ופרויקט 'מצעד החיים' כאשת עדות. כיום מקיימת מפגשים למתן עדות בביתה מתוך תחושה עמוקה של שליחות וצורך להחיות את הזיכרון ולשמרו עבור הדורות הבאים. היא שומרת על קשר אישי חם עם הצעירים הבאים להאזין לעדותה כהכנה למסע לפולין ועם המשפחות אותן היא מלווה. את תרומתה למען האחר החלה עוד בימי שהותה במחנה הריכוז ומאז עוסקת בהתנדבות ובנתינה.
כ-40 שנים מתנדבת פעילה ב'אגודה למען העיור' בנתניה והסביבה: לוותה עיוורים בפעילותם היומיומית ושימשה להם עיניים בביקוריהם במרכול, בקופת החולים. כיום מלווה עיוורת להצגות תיאטרון וקוראת בפניה את התוכניה. מקיימת קשר אישי וקבוע עם חברי האגודה והנתמכים בה.
עוסקת בגיוס תרומות עבור האגודה: הייתה פעילה במבצע 'נר לעיוור' - חלוקת נרות חנוכה תמורת תרומה למען העיוורים.
במשך 14 שנים עמדה בקשר עם קבוצת תורמים נוצרים דתיים אשר העמידו מבנה בזיכרון יעקב הנמצא בבעלותם לצורך נופשונים עבור קהילת העיוורים וניצולי שואה בעיר תוך שהיא מגלה דאגה אישית לכל אחד מהנהנים מהמיזם.
ב-2006 זכתה ב'אות ראש העירייה למתנדב המצטיין' נתניה.
ב-2012 הוזמנה לכנסת לקבלת 'מגן סגנית השר לאזרחים ותיקים - למתנדבים מצטיינים' כאות הערכה והוקרה של החברה הישראלית לאזרחים ותיקים, יחידים וקבוצות, הפועלים בהתנדבות, על הישגים שיש בהם תרומה מיוחדת לזולת, לקהילה, לחברה ולמדינה.