מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

ראובן הורוביץ

ראובן נולד בעיר צ'רנוביץ שברומניה. במלחמת העולם השנייה גויס על ידי הרומנים לעבודות כפייה בהנחת מסילות רכבת ובחפירת מכשולים לטנקים. עם כניסת הרוסים לרומניה גויס לצבא האדום. בתום המלחמה התקבצה המשפחה ועברה מרוסיה לרומניה. כבן למשפחה מסורתית וציונית, עלה ארצה בשנה 1946 על האנייה "אנצ'ו סירני" והגיע כמעפיל לחיפה, שם נכלא במחנה המעצר בעתלית.
באותה שנה הגיע לנתניה ועבד בליטוש יהלומים. במלחמת השחרור השתתף בקרב על טירה, על הגנת עין שמר ורמת הכובש מול הצבא העיראקי ובהגנה על כיס פלוג'ה מול הצבא המצרי. לאחר שחרורו מצה"ל, בסוף שנת 1949 החל ללמוד הוראה ובמקביל - לימד במושבה אבן יהודה. במהלך עבודתו כמורה בבי"ס "איתמר" הוסמך להוראה על ידי משרד החינוך. הוא נשלח על ידי הסוכנות היהודית ללמד עברית ביוון וכשחזר עסק בהפקת האירועים של בית הספר "איתמר".
בשנת 1961 כאשר מונה לסגן מנהל בית הספר החל ללמוד משפטים בשלוחה התל אביבית של האוניברסיטה העברית. כעורך דין הועבר לשרת במילואים כיועץ משפטי בקצין העיר נתניה, שם העניק סיוע משפטי לחיילים שהופנו ע"י קצין העיר והמשיך לשרת בהתנדבות כקצין נפגעים עד גיל 60. מאחר והוא דובר שפות רבות ומשמש כנוטריון, הוא סייע לעולים חדשים מברית המועצות וממזרח אירופה בתרגום מסמכים ובפתרון בעיות משפטיות. הוא ממשיך בפעילות זו גם היום.

על כל אלו החליטה הוועדה להעניק למר הורוביץ ראובן את עיטור "יקיר העיר" לשנת תש"ע.