מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

אברהם טל

נולד במולדובה, רומניה. היה חבר בתנועת "הנוער הציוני" ועלה לישראל בשנת 1950. עבד כשנה כחקלאי בכפר ויתקין ובשנותיו הראשונות בישראל, לימד תורה בכפר יגל ובצור משה. בשנת 1954 התגייס לצה"ל, שרת כחובש ובשנת 1957 בתום שירותו הצבאי, חזר להוראה ושימש כמורה וכסגן מנהל בבתי הספר "ביאליק" ו"אורט" בנתניה.
פרופ' טל נמנה על תלמידי השנה הראשונה לפעילותה של אוניברסיטת תל אביב ובשנת 1961 סיים בה לימודי תואר ראשון במקרא ולשון עברית. את התארים המתקדמים למד באוניברסיטה העברית בירושלים, כאשר עבודת הדוקטורט שלו עסקה בנושא התרגום לנביאים ראשונים. תרומה ייחודית תרם לחקר התרבות השומרונית בתרגום התורה השומרונית ובחיבור המילון לשפה השומרונית. במקביל החל ללמד באוניברסיטת תל אביב, בה היה חבר סגל עד פרישתו לגמלאות כפרופסור בשנת 2000.
פרופ' אברהם טל הינו חתן פרס ישראל לבלשנות עברית לשנת 2010. הוא זכה בפרס על הישגיו בחקר מסורות השומרונים וחקר לשונות התרגומים, במילונאות, בעבודתו כעורך המילון ההיסטורי ללשון העברית ועל חלקו בהעמדת תלמידים שתרמו לחקר הלשון העברית. פרופ' טל שהיה פעיל באקדמיה ללשון עברית מאמין שאחד ההישגים של הציונות הוא החייאת הלשון העברית והפיכת שפת התפילה ללשון מדוברת - שפת אם של ילידי הארץ.

על כל אלו החליטה הוועדה להעניק לפרופ' טל אברהם את עיטור "יקיר העיר" לשנת תש"ע.