מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

שלמה דיאמנט

שלמה נולד בברטיסלבה, צ'כוסלובקיה. כילד בן 13, שרד בנס את השואה ביחד עם משפחתו במחנה הריכוז טרזינשטאט. לאחר השחרור למד ארכיטקטורה ופיסול בברטיסלבה בה נולד. שנתיים לאחר עלייתו ארצה, בשנת 1951 נפצע במהלך שירותו הצבאי וכחלק מתהליך שיקומו בבית החולים עסק בפיסול. ברבות השנים הפך הפיסול להיות התחביב והעיסוק המשמעותי בחייו, לצד עיסוקו לפרנסת המשפחה כאדריכל וכמורה לשרטוט בתיכון "אורט יד לבוביץ" בנתניה.
עם פרישתו לגמלאות לפני יותר מעשור, חזר שלמה לעסוק בתחביבו - פיסול. מרבית הרעיונות לפסליו לקוחים מהמקורות, מהספרות, מהמיתולוגיה ומהשואה. שלמה מגלף, חוצב וחורט בחומר ומוציא תחת ידו דמויות המתאפיינות בחיוניות ובדינאמיות רבה. פסלו "איש טרזין שהיה" מוצג באוסף מוזיאון האמנות ב"יד ושם" במסגרת התערוכה "סגולות של זיכרון - 65 שנות יצירה של ניצולי שואה".
שלמה השתתף בתערוכות רבות בהיכל התרבות בנתניה ותצוגות קבועות של פסליו מתקיימות ב"בית טרזין" שבקיבוץ גבעת חיים ובמוזיאון לתרבות יהודית בברטיסלבה. לאחרונה הוצגה תערוכה של פסליו בעיר פוזניוק בסלובקיה, שם קיבל את התואר "יקיר העיר" במעמד נשיא סלובקיה. בכך פאר את שמה של נתניה והביא לה כבוד.

על כל אלו החליטה הוועדה להעניק למר דיאמנט שלמה את עיטור "יקיר העיר" לשנת תש"ע.