מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

נעמי פרידמן

נעמי נולדה באמסטרדם, הולנד. כילדה בת שמונה וחצי נכלאה במחנות ריכוז והשתחררה ממחנה ברגן בלזן. בתום המלחמה חזרה לאמסטרדם שבה למדה אמנות. בשנות ה-50 עלתה לישראל ובנתניה ניהלה את "מלון הבורסה" שהיה בבעלות משפחת בעלה ושימש מקום לינה ליהלומנים שהגיעו לנתניה לרגל עסקיהם. לאחר מכן פתחה את פנסיון "אמסטרדם" ברחוב ברטנורא, שהיה מלון בוטיק בסגנון אירופאי ובכך היתה שותפה פעילה בקידום ענף התיירות בעיר.
נעמי נמנית על מקימות תנועת "אמונה" בנתניה וחברה פעילה בחוג "גאולה" לדוברות אנגלית. מיד עם פתיחת בית הילדים "אלעזרקי" היא ארגנה לילדים חוגים, פעילויות שונות ומסיבות בני מצווה ודאגה להפתיע אותם במתנות שונות.
כמו כן היא מתנדבת עד היום בארגון "יד שרה" המשאיל ציוד ועזרים רפואיים. בשנת 2001 בפיגוע חבלני בירושלים איבדה את בתה הבכורה, חתנה ושלושת נכדיה ועם כל הכאב והצער המשיכה נעמי להתנדב ולסייע לנזקקים. מדי שנה ביום השואה מספרת נעמי לילדים בבתי הספר בנתניה על ילדותה בצל זוועות השואה. כמו כן היא מעבירה הדרכות במוזיאון "בית טרזין" בגבעת חיים.
נעמי האמנית, תרמה 13 חלונות ויטראז' מעשה ידיה לבית הכנסת "פועלי צדק" הפועל ברחוב גולומב, לשם היא מביאה תיירים נוצרים מהולנד ומסבירה להם על משמעות הויטראז'ים המציגים את מועדי ישראל, השואה והתקומה. פרוייקט זה מעורר עניין רב בקרב תיירים ואזרחים ומעלה את שמה של נתניה ברחבי העולם.

על כל אלה החליטה הוועדה להעניק לגב' פרידמן נעמי את עיטור " יקירת העיר" לשנת תש"ע.