מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

מנחם גושר

מנחם נולד ביוהנסבורג, דרום אפריקה. בגיל 15, הצטרף לתנועת נוער ציונית כשהוא נלהב מהרעיון להיות שותף למפעל הציוני של הקמת מדינת ישראל. בשנת 1950, כשהוא בגיל 21, נפרד מנחם מהוריו ואחיו ועלה לישראל. הוא הצטרף לקיבוץ ברקאי, שם הקים את משפחתו.
בברקאי הוא עבד בענף גידולי השדה, לאחר מכן במסגריית הקיבוץ, שם נפגש לראשונה עם רזי הלחמת מתכות, דבר שהתפתח אצלו מאוחר יותר לאמנות הפיסול במתכות. בשנת 1960 עבר מנחם עם משפחתו לפרדס הגדוד בנתניה, הקים מפעל להדפסות משי, בו יצר מוצרי טקסטיל אמנותיים אשר שווקו לחנויות "משכית". בדרך זו יצר קשרי עבודה קרובים עם מייסדת "משכית" רות דיין, ובשנת 1984 הוזמן על ידה לנהל במשך שנתיים את המרכז להכשרת העוסקים במלאכת יד במדינת בופטוצאנה.
עם חזרתו ארצה, בשנת 1986, החל מנחם לקחת חלק פעיל בקהילת האמנים בנתניה. הוא ניהל גלריה לאמנות בביתו ובמקביל עסק בפיסול בנחושת. את תערוכתו הראשונה הציג בשנת 1988 עם חנוכת היכל התרבות העירוני. בשנת 1990 פתח מנחם את הגלריה לאמנות "גלריה גושר" במתחם היכל התרבות העירוני. לאחר שנים עברה הגלריה למתחם "גלריית הצוק" ברחוב המעפילים ובה הוא יוצר, מלמד ומציג עד היום.
בצניעות, בשלווה ובנועם הליכותיו, הפך מנחם למוסד וכתובת לאמנים בנתניה. החל משנת 1990 משקיע מנחם פעילות רבה בקליטת אמנים עולים מברית המועצות, שהשתקעו בנתניה ומשמש להם מורה ומדריך. הוא ייצג אותם, תמך בהם ועודד אותם, תוך שהוא מציג את יצירותיהם בגלריה שלו. מאז ומתמיד דלת הגלריה שלו פתוחה לכל אומן ואמן באשר הוא, בכל בקשת עצה או עידוד.
לאחרונה מלמד מנחם אמנים צעירים את רזי הטכניקות הייחודיות שפיתח בעצמו בהלחמת פסלי נחושת, תחום ייחודי בו הוא עובד שנים רבות ובו הוא בולט במיוחד.

על כל אלו החליטה הוועדה להעניק למר גושר מנחם את עיטור "יקיר העיר" לשנת תש"ע.

אלבום תמונות