מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

אלי כהן

נולד באוג'דה, מרוקו. בגיל צעיר הצטרף לתנועת הצופים ובשנת 1955 חבר לפעילות ה"מוסד" במרוקו וסייע להעלאת אלפי משפחות יהודים ממרוקו דרך גבול אלג'יריה. כשהתגלתה פעילותו הלא חוקית, נאלץ לברוח לישראל עם רעייתו ובנו. המשפחה הגיעה לקיבוץ כרמיה בנגב, אך קליטתה לא צלחה והיא היגרה לצרפת.
בצרפת הקים אלי כהן מסעדה והצליח מאוד בעסקיו, אך החיידק הציוני לא נתן לו מנוח ובתום מלחמת ששת הימים החליט לחזור לארץ אחרי שחיסל את עסקיו בצרפת. בישראל עמד בראש קבוצת משקיעים שרכשו מלון קטן בנתניה, אשר פתח את שעריו בשנת 1972 כמלון פארק. שנתיים לאחר שהמלון נשרף הוא שוקם ומשנת 1978 הוא נחשב לאחד המלונות הפעילים בעיר. לצורך ניהול המלון למד מלונאות בטכניון.
בכהונתו כיו"ר התאחדות בתי המלון בעיר במשך כשמונה שנים, פעל רבות למיצוב נתניה כעיר תיירות. במסגרת זו העמיד את המלון לפעילות התנדבותית ולגיוס כספים. אלי כהן הוא אחד ממקימי ה"מועצה לקידום נוער" בנתניה הפועלת בשיתוף עם משטרת ישראל לצמצום הפשיעה בעיר. בשיתוף עם הרמטכ"ל רפאל איתן, הקים אלי כהן את ה"מרכז לקידום אוכלוסיות מיוחדות". הוא נמנה על מייסדי המועצה לקידום נוער במצוקה, חבר ומתנדב בעמותת "אל סם" וממשיך בפעילות ציבורית והתנדבותית.

על כל אלו החליטה הוועדה להעניק למר כהן אלי את עיטור "יקיר העיר" לשנת תש"ע.