מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

צביקה מויססקו

נולד בבסינייה, רומניה.במהלך מלחמת העולם השנייה הסתתר הילד צבי ביחד עם אחיו במשך כשנתיים במרתף חשוך. בשנת 1948 בהיותו בן 9 בלבד, עלה צבי לארץ מרומניה ביחד עם אחיו הגדול וללא הורים. כשהגיעו ארצה נעצרו צבי ואחיו והועברו למחנה מעצר בקפריסין, שם שהו כשמונה חודשים. מאז עלייתו ארצה ועד גיל 17 גדל במוסדות שונים ובהם מוסד הילדים יקיר בכפר הרוא"ה ובית הספר הימי "מבואות ים" במכמורת.
בשנת 1957 איתר יצחק כספי, מגלה הכישרונות של "מכבי נתניה", את צבי כשחקן כדורגל מוכשר וצרף אותו לקבוצת הנוער, כבלם. אחרי שני משחקים בליגת הנוער, עלה צבי לבוגרים, כמגן שמאלי וכבר במשחקו הראשון נבחר ל"נבחרת השבוע". בסוף אותה עונה הוזמן על ידי מאמן נבחרת ישראל גיולה מנדי לשחק במדי נבחרת ישראל, דבר שהכתיר אותו כמי שעשה היסטוריה והיה הנתנייתי הראשון ששיחק במדי הנבחרת הלאומית של ישראל.
הוא היה אהוב על המאמנים והשחקנים בזכות היותו צנוע, שקט, בעל ביטחון עצמי וכושר התמדה. צבי היה שותף לניצחונות היסטוריים של הנבחרת הלאומית על יוגוסלביה ועל נבחרת אנגליה הצעירה. בשנת 1960 נפצע בצורה קשה ברגלו - פציעה ששמה קץ לקריירה המפוארת שלו בכדורגל הישראלי. מאז, במשך עשרות שנים אימן ילדים ובני נוער רבים בעיר במסגרות שונות ובהן: "מכבי נתניה", "בית"ר טוברוק" ובמחלקת הספורט של עיריית נתניה. בנוסף, אימן ילדים ממשפחות מעוטות יכולת באופן עצמאי ובהתנדבות בשעות הפנאי. נתניה, כבירת הספורט של ישראל, מוקירה את תרומתו של צבי מויססקו לכדורגל בנתניה ובישראל.

על כל אלו החליטה הוועדה להעניק למר מויססקו צבי את עיטור "יקיר העיר" לשנת תש"ע.