מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

יוסף סוויד

יליד נתניה.
בן למשפחה מראשוני הישוב, אביו היה פועל הבארות הראשון שעבד אצל הקבלן משה שקד עם הקמת הכפר נתניה. בילדותו למד בבי"ס תחכמוני ובתקופת נעוריו למד את מקצוע הבניה מאביו. בתקופת הקיץ עבד כפועל בניין אצל שקד ובעונת החורף עבד באריזת פרי הדר. לצד עבודתו השלים את לימודיו לקראת בחינות הבגרות בבי"ס ערב.
בשנות ה-40 , במקביל לעבודתו וללימודיו התגייס למחתרת הלח"י ועם קום המדינה התגייס לצה"ל, על פעולותיו במסגרות אלו זכה באותות עיטור לוחמי המדינה ואות לוחמי חרות ישראל.
לאחר נישואיו לרבקה חזר לנתניה ובשנת 1956 התגייס למשטרת ישראל. בתקופת שירותו במשטרה השלים את לימודיו האקדמים בתחום הקרימינולוגיה באונ' בר אילן.
כשוטר, פעל רבות למען הציבור בכלל וטיפח את קשרי המשטרה עם הקהילה. אחת מפעילותיו הרבות, עליה גאוותו, הייתה סיוע בהקמה ובפתיחה של המעון הראשון בישראל לנשים מוכות.
עם פרישתו לגמלאות, עוסק בפעילות התנדבותית שכוללת מתן הרצאות לתלמידי בתי הספר בנושאי תולדות עם ישראל ותולדות העיר נתניה. כתב שמונה ספרים ובימים אלו שוקד על כתיבת ספרו התשיעי "נתניה מולדתי".
לאורך כל השנים שבהם שרת בכוחות המשטרה בתפקידים בכל חלקי הארץ, לא עזבו יוסף ומשפחתו את העיר נתניה וגם כיום מתגוררים הוא וצאצאיו בעיר, ממשיך לפעול בהתנדבות למען שמירה והטמעת נושא מורשת העיר לבני הדור הצעיר והמבוגר כאחד.
על כל אלה החליטה הועדה להעניק למר יוסף סוויד את עיטור "יקיר העיר" לשנת תשס"ח

אלבום תמונות