מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

מרדכי שחורי

יליד הונגריה.
את מאורעות השואה עבר עם משפחתו בגטו ובמחנות וניצל מרכבת ההשמדה ברגע האחרון. עלה ארצה עם קבוצת נערים בסיוע עליית הנוער, בעליה הבלתי לגלית, על גבי האוניה "תיאודור הרצל". האוניה נתפסה והם הועברו למחנה מעצר בקפריסין, שם שהה כשנה.
לארץ הגיעו בסוף 1947, ישירות לביה"ס החקלאי בנהלל. במקביל ללימודיו קיבל הכשרה צבאית במסגרת "ההגנה". עם קום המדינה גויס לצה"ל ונטל חלק בכל מערכות ישראל. בין הקרבות בהם השתתף היה הקרב על כיבוש משטרת עיראק-סודן ובקרב על כיבוש אילת.
לאחר השחרור עלה עם חבריו לגרעין הנח"ל להתיישבות בדרום. הגרעין הקים את "צור מעון" שלימים נודע כקיבוץ נירים.
בשנת 1955, עבר לנתניה ובה עבד בתחילה כנהג. מאוחר יותר הפך לצלם ופתח את חנות הצילום "פוטו רינת".
בצד עבודתו התנדב במשך כ- 20 שנה למשמר האזרחי והיה מראשוני המתנדבים שהקימו את סניף המשא"ז בעיר. במסגרת פעילותו ערך סיורים והדריך צעירים. על פעילותו הענפה זכה באות המתנדב המצטיין של התחנה.
לאחר פרישתו לפנסיה הרחיב את פעילותו ועשה הסבה לצילום וידאו ובמשך כ- 10 שנים מצלם בהתנדבות כתבות שונות לטלוויזיה הקהילתית. התנדב לצלם קשישים ניצולי שואה, במסגרת מפעל תיעודי של סיפורי שואה מטעם יד ושם. כמו כן, תומך טלפוני בהתנדבות, בער"ן משנת 2000.
דמותו של מרדכי, כשהוא רכוב על הוספה, ידועה ומוכרת בעיר. בפעילותו עד היום, מקיים הלכה למעשה את אמונתו בדבר שוויון ושיתוף.
על כל אלה החליטה הועדה להעניק למר שחורי מרדכי את עיטור יקיר העיר לשנת תשס"ח