מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

שלמה חצרוני

יליד פולין.
עם פלישתם של הגרמנים לפולין ופרוץ מלחמת העולם השנייה, ברחה כל משפחתו לרוסיה שם היו חייהם לא פשוטים. שלמה החל לגלות רגשות ציוניים הצטרף לתנועת "החלוץ" עם ההחלטה בליבו כי יגשים את חלומו ויעלה לארץ ישראל.
לאחר מסע בדרך לא דרך הגיע לישראל והתיישב בקיבוץ שדה נחום, שם פגש את בת זוגו, השניים נישאו, עזבו את הקיבוץ ובשנת 1943 קבעו את ביתם בנתניה.
שלמה,החל את דרכו כמסגר בימים ובלילות כשומר, אולם כל אותה העת קונן בו הרצון לתרום ולהתנדב לקהילה. בשנת 1983 הצטרף לארגון "בני ברית שבי ישראל" בנתניה שבמסגרתה פעל רבות לגיוס כספים למטרות צדקה הן לתושבי העיר והן לבית החולים "לניאדו". במהלך השנים נבחר ללשכת הארגון ומשמש כחבר בוועדות השונות המסייעות למיעוטי יכולת, ארגון טקסי יום השואה והענקת מלגות לסטודנטים ותלמידים הכותבים עבודות בנושאי השואה.
בשנים האחרונות, מנהל מחסן בגדים משומשים לנצרכים ובעזרת נשים מתנדבות הם מסדרים את הבגדים הניתנים להם ומחלקים אותם לנזקקים.
בשל פעילותו המבורכת דמותו של שלמה הפכה לידועה ברחבי העיר וכל המבקש לסייע או להסתייע יודע כי שלמה הוא הכתובת.
על פעולותיו הרבות למען הקהילה זכה בתעודות הוקרה רבות: "אות המתנדב המצטיין" מטעם עיריית נתניה , ב"אות המתנדב המצטיין" מטעם מלשכת "בני ברית ישראל", תעודת הוקרה על התנדבות מטעם המשמר האזרחי, תעודת הוקרה על התנדבות בעמותת "עם אחד" ועוד.

על כל אלה החליטה הוועדה להעניק למר חצרוני שלמה את עיטור "יקיר העיר".