מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

שלמה בירק

יליד גרמניה.
לאחר העלייה לארץ התיישבה בנתניה בשנת 1940. שלמה למד בביה"ס ביאליק. אביו שהיה הרופא הווטרינרי הראשון של העירייה נפטר כאשר שלמה היה בן 14, בשל כך נאלץ לצאת לעבודה בכדי לסייע לכלכלת המשפחה.
כאשר היה בן 15 הצטרף לשורות "ההגנה", ולאחר שעבר קורס קשרים החל לפעול כקשר. במסגרת פעולותיו השונות שרובן נעשו במחתרת, השתתף במבצעי קליטת מעפילים אשר הגיעו לחופי נתניה וסביבתה. בשנת 1946 גוייס לעתודת הכוח הטכני של משרד הדואר המנדטורי. בצד עבודתו בדואר סייע ל"הגנה" בפרויקט התקנת קווי טלפון סודיים במושבה שלימים שיכללו את השליטה הביטחונית בין מפקדת העיר והעמדות סביב לה,על פועלו זה הוענק לו עיטור לוחמי המדינה מטעם משרד הביטחון.
לאחר קום המדינה, חזר למשרד הדואר, התקדם מהתחתית לתפקידים בכירים, במשרד התקשורת ובחברת "בזק" (ממשיכי משרד הדואר). ניסיונו הרב כמהנדס חשמל וטלקומוניקציה, מקצוע אותו למד במקביל לעבודתו, הביא לשכלולה וקידומה של מערכת הטלפונים והתקשורת הציבורית שכללה: הרחבת רשת הטלפון והתקשורת, גיוס תקציבים לשיפור שירותי התקשורת, הקמתה של מרכזיה שהניחה את נתניה על מפת התקשורת העולמית ואפשרה להביא לעיר תעשיות היי טק אשר יצרו מקומות עבודה רבים.
נוסף על עבודתו הרבה מצא שלמה את הזמן לפעול לטובת הקהילה בתחומים: לימוד עולים בשעות הערב, יצירת מקומות עבודה בדואר נתניה לעולים תושבי העיר והכשרתם כטכנאי טלפונים, דבר שתרם רבות לשילובם בחיי העיר והקטנת האבטלה בעיר, קרוב הנוער לנושא התקשורת ע"י מתן הרצאות לתלמידים. היום, חבר בהנהלת הסניף הישראלי של ארגון מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה של אנגליה, במסגרת זו מקדם את נושא חלוקת מלגות לצורכי לימודים במקצועות הנדסת החשמל האלקטרוניקה והתקשורת ומביא ארצה כנסים מקצועיים בינלאומיים.

על כל אלה החליטה הוועדה להעניק למר בירק שלמה את עיטור "יקיר העיר".