מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

מרים פיירברג

קורות חיים

ראש העיר השמיני
תקופת כהונתה:
12.98 - 10.2003.
11.2003 עד 11.2008 ומ 11.2008 עד היום קדנציה שלישית.

ילידת עכו העתיקה, אם לצפריר - עורך דין ולטל - בוגרת החוג לתקשורת מטעם אוניברסיטת תל-אביב וסבתא לנכדים.
בהיותה בת לקצין משמר הגבול ולאם שהקדישה את רוב עיתותיה למתן בסתר ולגמילות חסדים, למדה מרים שאין פשרות בתחומי החוק והסדר ושטובת החברה קודמת. ערכים אלה שספגה בבית הוריה והחינוך המסורתי לו זכתה, זורמים בעורקיה והם שמנחים אותה לאורך כל הדרך.
מרים הינה בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה, קרימינולוגיה ועבודה סוציאלית, ותואר שני בעבודה סוציאלית במגמת מינהל. בימים אלה משלימה את לימודיה לקראת קבלת תואר הדוקטורט.
בשנת 1972 החלה לעבוד בעיריית נתניה כעובדת סוציאלית. בהמשך, ניהלה את מחלקת הרווחה העירונית ולאחר מכן שימשה כמנהלת האגף לשירותים חברתיים. בשנת 1988 התמנתה כמנהלת מינהל החינוך, הרווחה והבריאות (שכלל את המחלקות: חינוך, תרבות, נוער, ספורט, רווחה, בריאות, שיכון, קליטה, התנדבות ושכונות).
במהלך שנות עבודתה, זכתה המערכת אותה ניהלה בפרסים רבים. מרים עצמה זכתה בשני פרסים יוקרתיים:
* ב-1985 - פרס חזני על מפעל חיים לקידום הלשכה לשירותים חברתיים והקהילה.
* ב-1990 - פרס מצוינות בניהול מטעם מרכז השלטון המקומי על ניהול יעיל של מערכת, שמנתה 700 עובדים, "על כושר ארגון ויכולת ניהול מעולים".
בשלהי שנת 1993 פרשה מעבודתה בעיריית נתניה וקיבלה החלטה אמיצה לקחת על עצמה שליחות ציבורית ולהתמודד ברשימה מטעם הליכוד למועצת העיר נתניה. בהיותה חברת מועצה הממונה על תחום התרבות, פעלה רבות בתחומי החינוך והתרבות, החברה, איכות החיים והסביבה.
בין הישגיה הבולטים: ייזום וניהול מאבקים למען שימור הריאות הירוקות של העיר - תוכנית עיר ימים ופארק שלולית החורף, מאבק שהביאה לסיומו המוצלח כראש עירייה; הובלת מאבק לשינוי שיטת רישום התלמידים במערכת החינוך העל-יסודית. ראויה לציון העובדה שפעילותה הציבורית נוהלה תוך שמירה על כבודם של כל הצדדים, על תרבות הויכוח, ערכי הדמוקרטיה ובסדר מופתי. בנוסף שימשה כיו"ר איגוד ערים לכבאות (אישה יחידה עד היום בתפקיד זה), כדירקטורית בחברות: "מקורות", "המתנ"סים" ו"מגן דוד אדום", כחברה במועצה הארצית לאירועי שנות החמישים וכראש המטה של המחנה הלאומי המשותף במאבק נגד הסכמי אוסלו.
בנובמבר 1998, לאחר מערכת בחירות סוערת, גברה מרים פיירברג על כל מתחריה וחוללה מהפך בקנה מידה ארצי, כאשר נבחרה ע"י למעלה מ-50% מציבור הבוחרים, דתיים וחילונים כאחד, לכהן כראש עיריית נתניה - אישה ראשונה בישראל. לאחר 27 שנות עבודה במערכת העירונית, כאשת מקצוע בתחום החינוך והחברה, הגיעה לפסגת המערכת ללא אפליה מתקנת, אך תוך מאבקים קשים, התמדה ויכולת שכנוע בצדקת דרכה. אין ספק, כי ניסיונה העשיר הן כעובדת עירייה ותיקה והן כחברת מועצה בקדנציה קודמת, כישוריה וקשריה הרבים בארץ וברחבי העולם, מסייעים לה רבות בניהול ופיתוח העיר.
ההתחלה לא הייתה קלה. מרים פיירברג "ירשה" את רשות העיר יחד עם גירעון עצום בקופת העירייה, תשתיות של כבישים, מדרכות, תאורה וביוב, שהוזנחו במשך שנים רבות, תחזוקה ירודה של תברואה, גינות נוי, גנים ציבוריים, מחסור במבני חינוך וציבור ועוד ועוד. בעקבות המצב הכלכלי הקשה, יזמה תוכנית הבראה, בשיתוף פעולה עם משרד הפנים, שביעדיה היא עומדת בהצלחה.
נתניה, אשר נטלה על עצמה משימה לאומית וקלטה בשנים האחרונות כ-60,000 עולים חדשים על כל המשתמע מכך, נאלצת להתמודד עם קשיים כלכליים רבים ועם גל של התקפות טרור. ענפי היהלומים והתיירות שפרנסו אלפים מתושבי נתניה, קרסו והביאו למצב של משבר חברתי-כלכלי שיש לו השלכות על כל תחומי החיים ולא קל לשקמו. בנוסף, העיר מוקפת במספר מועצות אזוריות, המתכננות ומפתחות אזורי תעסוקה ללא כל פרופורציה למספר התושבים ולמספר המועסקים שלהן, ופוגעות בחיי המסחר והתעשייה של העיר.
למרות הקשיים הרבים, מצליחה מרים פיירברג לשקם את העוגנים הכלכליים של העיר באמצעות פיתוח תשתיות בתחומי התיירות, התעשייה והמסחר, על ידי עידוד יזמים ומשקיעים להעתיק מפעלים ובתי עסק לנתניה בגישה של "עם הפנים ליזם", ועל ידי גיוס משאבים ותקציבים ממשרדים ממשלתיים. בימים של מיתון כלכלי במשק, היא מצליחה להביא לשגשוג ופריחה של אזורי התעשייה, ולמשוך לכאן עסקים גדולים כ"איקיאה", ה"פאוור סנטר", כמו גם את חברות הדלק והאנרגיה הגדולות, חברות פרמצבטיות, היי-טק ותקשורת.
ואכן המאמצים המרובים נושאים פרי וטביעות אצבעותיה של ראש העירייה מרים פיירברג, ניכרות בכל פינה בעיר. הפיתוח המואץ ותנופת הבנייה מורגשים היטב: הטיילות היפהפיות שלנו; גינות -הנוי שצצו כפטריות אחר הגשם, הגנים הציבוריים החדשים שהוקמו לתפארת; שכונות חדשות ומשודרגות, עשרות כבישים ועורקי תחבורה ראשיים, שנסללו ושופצו לאחר שנים רבות של הזנחה; מדרכות שהונחו ברחבי - העיר ובשכונות; כככרות, שנסללו- לחן ולבטיחות; בניית גשרים לכלי רכב והולכי רגל, המקשרים בין חלקי העיר השונים; שדרוג חופי התכלת היפהפיים שלנו, המשתרעים לאורך כעשרים ק"מ; פיתוח ושדרוג תשתיות מים, ניקוז ותאורה בכל רחבי העיר. גם חלומות ישנים זוכים כאן בסופו של דבר להגשמה, עת נבנתה מעלית לים, לרווחת התושבים והאורחים; חֲזִית הַיָּם הַדְּרוֹמִית הַכּוֹלֶלֶת אֶת פִּנּוּי הַמִּזְבָּלָה בהליכי תכנון; וְכך גַם שִׁדְרוּג מִתְחָם רחוב הֶרְצל והקמת אצטדיון חדיש ומודרני; העירייה נאבקת לְשַׁמֵּר אֶת הָרֵיאוֹת הַיְּרוקּוֹת וּשְׁמוּרוֹת-הַטֶּבַע, וּמְפַתחת אֶת פַּארְק שְׁלוּלִית הַחֹורֶף וּשְׁמוּרַת אִירוּס הָאַרְגָּמָן; אזורי התעשייה נמצאים אף הם בתנופת בנייה ופיתוח וְקוֹלְטִים חֲבָרוֹת הַי-טֶק וּרְשָׁתוֹת מִסְחָרִיּוֹת גְּדוֹלוֹת. כמו-כן, פועלת מרים לגיוס תְּרוּמוֹת בָּאָרֶץ ובחו"ל, אשר בעזרתן נבנִים מוֹעֲדוֹנִיּוֹת לִילָדִים וְנוֹעַר, מִתְקְנֵי-מִשְׂחָקִים בְּגַנֵּי יְלָדִים וּבְגַנִּים צִיבּוּרִיִּים, ובנוסף - מופעלים פרוֹיֶקְטִים חִינּוּכִיִּים וְהָעֲשָׂרָה בִּתְחוּמֵי הַלִּמּוּדִים, הָאומָּנוּת וְהַתַּרְבּוּת; מוקמים מִבְנֵי חִנּוּךְ וְצִבּוּר חֲדָשִׁים וּמְשׁופצים מִבְנִים יְשנִים כְּדֵי שֶׁיַּתְאִימוּ לְתוכְנִיּוֹת הַלִּמּוּד הַחַדְשָׁנִיּוֹת; נבנים בָּתֵּי סֵפֶר מוֹדֶרְנִיִּים, מִקְבְּצֵי גַּנֵּי יְלָדִים, מְעוֹנוֹת יוֹם, סִפְרִיּוֹת חֲדִישׁוֹת, אוּלַמּוֹת ספורטקים וּמִגְרְשֵׁי סְפּוֹרְט.
בִּנְתַנְיָה בראשותה של מרים פיירברג, נותנים דגש ומְטַפְּחִים אֶת הַתַּלְמִידִים טְעוּנֵי-הַטִּיפּוּחַ וּמְעוֹדְדִים אֶת הַמְּצויָּנות וְאֶת הַהֶישֵּׂגִים הַגְּבוֹהִים בְּכָל הַתְּחוּמִים. אָנוּ גֵּאִים בַּמַּשְׁאָב הָאֱנוֹשִׁי הַקַּיָּם בִּנְתַנְיָה, וְלֹא חוֹסְכִים מַאֲמַצִּים בקִּדּוּם וּבפתּוּחַ הָעִיר, וְשִׁפּוּר אֵיכוּת הַחַיִּים לְמַעַן תּוֹשָׁבֶיהָ.
הביטוי "עוצמה עם נשמה" של מרים פיירברג בבחירות לראשות העירייה, שזור כחוט השני לאורך כל חייה ומיושם אצלה הלכה למעשה בכל תחומי החיים. מרים "נאה דורשת" ו"נאה מקיימת". היא אינה מאמינה בסיפורי הצלחה קלים, אלא בעבודה קשה, התמדה, אחריות, נחישות והעזה. כנתניתית גאה, היא גם מאמינה, כי "את המנגינה של נתניה אי-אפשר להפסיק", ואת השורה הזו היא משננת לעצמה מדי יום ודואגת לשווק לכו-לם!
מרים פיירברג זכתה בניצחון סוחף נוסף בבחירות המוניציפאליות בשנת 2008, כאשר נבחרה בפעם השלישית לתפקיד ראש העירייה, ברוב קולות של 80%. עשרות אלפי תושבי נתניה ביטאו את אימונם המלא בראש העירייה, והם יכולים להמשיך לישון בשקט, כי עבורם מרים פיירברג היא "ראש עירייה ללא הפסקה".

אלבום תמונות