מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

הלל צור

הלל נולד בעיר ריגה בלאטביה, בדצמבר 1909, להוריו רחל ויעקב שטיין.
כבר בהיותו כבן 15 הצטרף לראשוני הפעילים שהקימו את תנועת הנוער בית"ר בריגה, ואף היה אחד מחלוצי הבית"רים שעלו לארץ ישראל ב-1927. בארץ החל ללמוד בבית הספר החקלאי "מקווה-ישראל" ובתום לימודיו הצטרף לקבוצת הבית"רים "מנורה" ונרתם לשרות כמפקד פלוגות הגיוס בחדרה, נתניה רמת טיומקין
בשנת 1932, בהיותו פועל חקלאי בנהלל, הכיר שם את שולמית סלוצקי. קשר אמיץ נוצר ביניהם, והם נישאו בראשית 1934.
בשנת 1934 נשלח ע"י שלטון בית"ר לשליחות בליטא, שם הקים בית ספר למדריכים וניהל קורסים שונים. אשתו שולמית יצאה עמו והייתה עזר כנגדו במשימה זו כמו בכל פעילותו הלאומית, לאורך כל דרך חייו.
עם שובו ב-1935 מונה כראש מפקדת הגיוס של בית"ר בארץ, ניהל ועיצב את דמות הפלוגות והידק את הקשרים עם בית"ר בארץ ובתפוצות. ב-1936 כשפרצו ה"מאורעות" פעל אישית עם נשק ביד מול הפורעים הערבים.
בינתיים היה למתיישב ברמת-טיומקין ובשנת 1936 החל בהקמת משקו, אולם ב-1939 נקרא שוב לשליחות של מפקדת האצ"ל ושלטון בית"ר לפולניה כשהמטרה היא ארגון הכשרה צבאית לנוער היהודי הלאומי.
כשפרצה המלחמה נחלצו הלל ומשפחתו בנס וחזרו מיד ארצה.
בהמשך מילא תפקידים חשובים בתנועה הלאומית ובארגון הצבאי הלאומי ובעקבות כך נעצר מספר פעמים עי שלטונות המנדט הבריטי, ואף הוגלה על ידם לאפריקה (1944). לאחר תקופות ארוכות במחנות המעצר השונים, כמו מזרע, לטרון ועתלית, היה בין אחרוני העצורים הפוליטיים ששוחררו ממחנה בת-גלים, זמן מה אחרי הקמת מדינת ישראל.
הלל התמסר לעבודה ציבורית כנציג רמת טיומקין בוועד המושבה ולאחר מכן כנציג התנועה הלאומית בעיריית נתניה. ושימש שנים רבות כסגן ראש העיר וממלא מקומו. כמו כן היה חבר במרכז תנועת החרות ומוסדותיה העליונים. במקביל השקיע מרץ רב בעבודתו כמורה ומחנך בבתי-ספר שונים, (ביאליק, מסילות), שם שימש לתלמידיו דמות מופת של מסירות, יושר וענווה. חינוך הדור הצעיר וסיוע לקליטת העולם היו בעיניו מלאכת-קודש.
הלל נפטר בפתאומיות, ביולי 1984, בן 74, בהותירו אחריו ידידים ומוקירים רבים ומשפחה חמה ואוהבת - אשתו, שני בנים, שתי בנות, נכדות ונכדים רבים.
את הלל אפיינו המעשים ולא הדיבורים. כאשר האמין ברעיון קם לבצע אותו במו ידיו. היה איש-עקרונות, ותמיד נתן עדיפות לאינטרס הלאומי על פני האינטרס הפרטי והמשפחתי.
לאורך כל חייו בלטה התופעה של התגייסות אישית וישירה למאמץ הלאומי העיקרי, כפי שנראה לו באותו מועד, ותמיד בצניעות, בחוכמה, בהגינות ובהכרת ערך האדם.
הלל הצטיין גם כאיש משפחה: בעל טוב, אב מסור וסבא חם, שמנחה את בני ביתו ונותן להם דוגמא אישית לכיבוד האדם, לאהבת העם ולשרות המולדת.
בארכיון עיריית נתניה מצויה חוברת שכתב יעקב צור: "רמת טיומקין סיפורו של מושב שנעלם", וכן חוברת זכרונות של צור הלל.