מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

אליהו הגלעדי

נולד באוקראינה רוסיה.
התחנך בישיבת לידה - ישיבה לתורה והשכלה כללית בהנהלת הרב יצחק יעקב ריינס ז"ל, מייסד הסתדרות "המזרחי" והוסמך על ידי הרב ריינס לרבנות.
המשיך את לימודיו בהשכלה כללית במגמת הנדסת חשמל.
בתחילת מלחמת העולם הראשונה, נטל חלק פעיל בהגנה היהודית ברוסיה. עשרות אלפי יהודים הוגלו על-ידי השלטונות הרוסיים לסיביר, מאחר והואשמו בבגידה. יחד עם ארבעה חברים נוספים, נבחר ומונה ע"י הצלב האדום כמלווים ואחראיים לשיירות אלו.
בזמן המהפכה ברוסיה, בהתנגשויות בין הצבא האדום לצבא הלבן, עם חברו גרושין, לחם להצלת המחוז, וכתוצאה מכך, הוכרז פרס על ראשיהם והם נאלצו לברוח מרוסיה. בשנת 1919 עלה ארצה באנייה "רוסלן", שסימנה את פתיחת העלייה השלישית. כעבור זמן קצר, מטעם "הפועל הצעיר" נשלח לייסד את קבוצת "דילב" היא קריית-ענבים.
בפסח תר"פ בפרוץ פרעות ירושלים היה בין 21 מגני ירושלים שנשלחו למאסר בכלא עכו יחד עם המפקד - זאב ז'בוטינסקי.
בשנים 1921-23 פעל כמזכיר מועצת פועלי ירושלים. ארגן את בניית השכונה "בית הכרם".
השתתף כמשקיף בוועידה הראשונה של ההסתדרות ונבחר ציר לוועידה השנייה. בשנת 1925 הצטרף לחברת החשמל.
בשנת 1935 נשלח מטעם חברת החשמל לפתח את החשמל בנתניה והאזור. הקים את חברת החשמל בנתניה בשנת 1935 וניהל אותה עד 1965. עובדי החברה היוו את הגרעין הראשון של חברי הסתדרות בנתניה.
בפרוץ מאורעות 1936, ייסד, יחד עם ד"ר בקמן ז"ל, את ארגון מתנדבי מגן דוד אדום, ושימש יו"ר הארגון במשך 20 שנה רצופות, בו בזמן גם היה חבר המרכז הארצי של מ.ד.א.
היה בין מייסדי קופת מלווה של חברי ההסתדרות וחבר ההנהלה - היא התמזגה אחר-כך עם בנק הפועלים.
במשך השנים גדל מספר חברי ההסתדרות במקום. ייזם את ייסוד הצרכנייה הראשונה.
נבחר מטעם ההסתדרות למועצה המקומית בנתניה בכל שנות קיומה.
נבחר לדאוג לחיי התרבות של התושבים. לשם כך בא בקשרים עם הנהלת האוניברסיטה העברית בירושלים שמטעמה נשלחו להרצאות: ד"ר קלויזנר, האחים קציר, פרופ' פרנקל ועוד.
יזם ייסוד האגודה של שוחרי האוניברסיטה במקום והיה חבר ההנהלה.
בכל שנות קיום משפט החברים בהסתדרות היה חבר פעיל בו. השתתף בייסוד "כופר היישוב" והיה חבר ההנהלה. היה חבר ועדת הביטחון הנפתית - "נפת-גד".
השתתף בייסוד הועד למען החייל והיה במשך שנים חבר ההנהלה. היה חבר בהנהלת "אילן" במשך שנים.
לאחר פרישתו לגמלאות מחברת החשמל, עבד כמהנדס חשמל בעירייה ועסק בהקמת עמודי המתח הגבוה בשדרות.
לאחר פרישתו מהעירייה, הפנה את מרצו לקליטת עליה. פתח בבית רמז את סניף קליטת העלייה מרוסיה והפעיל אותו בעזרת פנסיונרים אותם רתם למשימה.
שימש כיו"ר ארגון חברי ההגנה בעיר.

עיטורים: קיבל עיטור יקיר נתניה על תרומתו לעיר בשנת 1976.
קיבל אות יקיר ההסתדרות בנתניה בשנת 1984.
קיבל עיטור אסורי שלטון המנדט (על מאסרו עם ז'בוטינסקי בכלא עכו) בשנת 1984.
נפטר ביום ה' בניסן תשמ"ט (10.4.89). פרשת השבוע "שבת הגדול". ספר מלאכי ג' - פסוק 23: "הנה אני שולח לכם את אליהו הנביא לפני בוא יום יהווה הגדול והנורא. והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם פן אבוא והכיתי את הארץ חרם. הנה אנוכי שולח לכם את אליהו הנביא."