מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

צילה רם

צילה רם מתגוררת בחדרה. בעלה המנוח ברוך רם, ממייסדי נתניה, התגורר אף הוא כל השנים בחדרה. בהיותו דובר ערבית הוזעק לקניית אדמות "אום-חאלד" שברכישתם החלה חברת "בני בנימין", ששאיפתה היתה לרכוש קרקעות עבור בני המושבות הוותיקות.
ברוך רם היה עושה דרכו יום יום מחדרה לנתניה רכוב על פרד לאורך שפת הים. בעברו בשפך נחל אלכסנדר היה רואה מדי בוקר את עדרי הג'מוסים השקועים עד צווארם במים. מאוחר יותר כבר עמדה לרשותו מכונית "פורד" שהיום מלאו לה 45 שנה והיא חלק מאוספו של יהודי אמריקאי. מכונית זו שקעה לא פעם בחולות שפת הים בדרך מחדרה לנתניה.
ברוך רם נסע בלווית אשתו צילה ומספר אנשים נוספים לכפר סבא כדי להיפגש עם שייך ערבי בדבר רכישת קרקעות ובקרבת כפר סבא חל קלקול ברדיאטור. הם נכנסו לבית בודד ובקשו מים לצינון המכונית. "מי אתם", שאלה האשה שפתחה בפניהם את הדלת. "אנו מחברת 'בני בנימין' ואנו נוסעים לרכוש קרקעות"! "מי אתם עלובים שכמותכם שתצליחו בהתיישבות ללא עזרת המוסדות וההסתדרות"? שאלה אשה זו שהיתה גולדה מאיר שנבואתה לא התגשמה.
ברוך רם המשיך בנסיעותיו לאורך החוף, ופעם אף עשו נסיון לשדדו ביום בו הביא את משכורות העובדים, אך מכיון שהיה מצוייד בנשק, לא הצליחו השודדים במזימתם. הוא המשיך להביא תרופות לחולי הקדחת בנתניה על חמור לבן ויכולים אתם לקרוא את השיר "הג'חש" הלבן שבעמוד 19 בספרו של דב זמיר "שבלים זהובות".
ברוך רם ממייסדי נתניה נשאר להתגורר בחדרה בגלל צוואת אביו שהיה ממיסדי חדרה.