מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשי הישוב ויקיריו

שלמה הדני (נוביק)

שלמה הדני, יקיר העיר נתניה ואחד ממתיישביה הראשונים.
הדני היה נצר למשפחת מילנר, שעלתה ארצה באמצע המאה ה-19 (במסגרת העלייה של תנועת "חיבת ציון"). בני המשפחה התיישבו בהר-טוב, ואחר כך עברו לירושלים. לימים הקים מילנר את תחנת הקמח המודרנית הראשונה בארץ, ובנה שכונה של 35 דירות ליד "בתי אונגרין" בשכונת מאה שערים. המקום מוכר עד היום כ"בתי שלמה מילנר".
סבו של הדני, נח מילנר, עבר עם משפחתו ליפו ועסק במסחר. מילנר גם הקים את שכונת "אחוה" שליד "נוה צדק" ולקח חלק ביסוד בית הספר "תחכמוני".
נח מילנר עבר עם משפחתו לחדרה. בתקופת מלחמת העולם הראשונה קיבל עליו את תפקיד "מוכתר המושבה". הדני התייתם מאביו, שעבד בייבוש הביצות ומת ממחלת המלריה, בהיותו בן חצי שנה.
לאחר כמה שנים נישאה אמו לדוד נוביק, שהיה עובד "פיקא", ויחד איתו נדדה המשפחה בין היישובים: שוני, בנימינה, זכרון יעקב, קיסריה ולבסוף התיישבה בנתניה. הדני, שהיה אז בן 13, התערה מהר בחיי העבודה של המושבה החקלאית החדשה. הוא עבד בפרדסים שניטעו במקום, ובגיל 16 כבר היה אחראי על קבוצות אריזה ומנהל פרדסים. מאוחר יותר, כשנתניה הפכה ל"עיר היהלומים", עסק הדני בליטוש יהלומים.
הדני התגייס ל"הגנה" בשנת 1933 כשהיה בן 17. ב-1937 השתתף בקורס מ"כים של ההגנה והיה מחסנאי הנשק של ההגנה באזור במשך שנים. עם הזמן התמנה להיות מפקד בהגנה, ועבר קורס מ"מים בג'וערה. כשהוקם משמר החופים היה הדני מדריך בקורס הראשון שאורגן באזור נתניה. בתקופה זו עסק גם בתאומים בין ההגנה לאצ"ל. עם קום המדינה התגייס לצה"ל, והיה בין הקצינים הראשונים בצבא. בהמלצת ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, הוא עברת את שם משפחתו להדני. בצה"ל שירת בחיל ההנדסה. עיקר עיסוקו היה בתחום ההסוואה במסגרת חטיבת אלכסנדרוני.
לאחר מלחמת ששת הימים חזר לעסוק בתחום הפרדסנות וניהל את בית האריזה של קרני ברצועת עזה. בשנת 1975 החל לעבוד בעיריית נתניה כעוזר למזכיר העיר. במסגרת עבודתו עזר בהקמת המשמר האזרחי בעיר, ויותר מאוחר שימש כמתאם מטעם עיריית נתניה במשמר האזרחי. הדני גם היה אחראי על יחידות צה"ל שהגיעו לשמור על חוף העיר, עזר בהקמת קבוצות "נערי החוף לשמירה על האזרחים הנופשים", ולקח חלק באימוץ חיל החימוש על עיריית נתניה.
הדני עזר בהקמת בית "יד לבנים" בנתניה, ולקח חלק בעבודות התנדבותיות נוספות בעיר. בעקבות זאת הוזמן לפגישה בבית נשיא המדינה.
בשנת 1986 יצא לגמלאות מעיריית נתניה.
הדני זכה לראות בהולדת שישה נכדים וארבעה נינים.
בארכיון העיר נתניה מצוי תיק על שמו פ, 02, 15.