מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשונים בעיר

חיים יצחק אפשטיין ז"ל

מקום לידתו ישראל זכרון יעקב
תאריך לידתו 1882
עלה ארצה ב- 1904
תאריך פטירתו 3.1955, ט"ז אדר תשי"ד
מקום קבורתו נתניה
בת זוגו: חנה אפשטיין
ילדים: זהבה שקדי, שולמית פינרמן, שרה גוט, רבקה אבלס, יעקב אבני, תמר דון

קורות חיים

משפחת אבי הגיעה מבסרביה מעיר יאסי במסגרת העלייה הראשונה בשנת 1882 לפלסטינה-א"י, זו הייתה קבוצת משפחות שהגיעה לזמרון שלימים נקרא זיכרון יעקב.
אבא נולד בארץ בשנת 1882 לפי שסופר לנו בן ראשון במושבה בן בכור להוריו יוסף וזלטה אפשטיין. בגיל שנתיים התייתם מאמו, אביו נשא בשנית ונולדו עוד חמישה ילדים. חייו בבית היו קשים.
אבא למד בבית הספר במושבה היה תלמיד טוב מאוד וסיים בי"ס יסודי בהצטיינות והוענקה לו מלגה להמשך לימודים ע"י הברון רוטשילד, התנאים באותם ימים לא אפשרו לו המשך לימודים וחייב היה לצאת לעבוד במשק החקלאי של אביו. כשבגר החליט לנסוע למצרים שם כבר היו בני דודים ושלט בשפות ערבית וצרפתית יוכל להשתלב וילמד מקצוע ואכן כך היה למד רפדות ולאחר מספר שנים חזר לזיכרון יעקב.
ב-1903 התארגנה קבוצת צעירים 13 במספר חלקם בני משפחה מהמושבה עלו להקים מושבה חדשה לחוף הים לימים זו עתלית.
בשנת 1910 נשא לאישה את הצעירה חנה בויים והקימו משפחה בעתלית. החיים היו קשים סבלו מאוד מהשלטון העותומני וממלריה קשה שהפילה קורבנות רבים. בעתלית נולדו 3 בנות, אחת נפטרה.
בשנת 1914 פרצה מלחמת העולם הראשונה אבא גויס לצבא התורכי ובזיכרון יעקב החלה להתארגן פעילות של "נילי" ריגול לטובת הבריטים בראש פעלו בני משפחת אהרונסון. חלק מפעילות זו הייתה בעתלית והצבא התורכי הכביד את ידו על התושבים.
בסיום המלחמה אבא חזר, אימא הייתה תשושה מהמלריה והחזקת המשק החלו לחשוב על עזיבת המושבה.
בתום המלחמה וקבלת הבריטים את המנדט על פלסטינה-א"י החלה לבסס את שלטונה בין היתר את המשטרה האזרחית הרכיבה גם תזמורת משטרה ראשונה בירושלים, היות ואבא נגן בכלי נשיפה פנה והתקבל לתזמורת והמשפחה עברה לירושלים. במשך הזמן נולדו עוד שתי בנות. לאחר מספר שנים החליטו לחזור לזיכרון-יעקב לחיות קרוב למשפחה ועבד בייבוש ביצות "הקברה" מקור גדול היתושים מחוללי הקדחת בתפקיד מנהל עבודה. עם סיום העבודה בשנת 1930 הגיע אבא לנתניה ללא המשפחה בה קיבל עבודה כאחראי על המשק החקלאי של חברת "הנוטע" שיסדה את נתניה קיבל צריף למגורים בחצר של מבנה החברה ובשנת 1932 המשפחה כולה עברה הורים + ארבעה ילדים. בעקרון היינו מועמדים להתיישב ע"י בני בנימין באבן יהודה, ההורים החליטו לוותר על התוכנית ונשארו בנתניה, רכשו מגרש בשכונת בן ציון שם בנו את ביתם.
אבא היה אדם שקט, חרוץ, עבד קשה ונעים הליכות, אבא עזר לנו כשהיה צורך בלימודים. זוכרים אות בגעגועים.
נפטר בשושן פורים ט"ז באדר 1955 תשט"ו יהי זכרו ברוך.

אלבום תמונות