מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשונים בעיר

דינה קריבשיוב ז"ל

בת משה
מקום לידתה רוסיה
תאריך לידתה 1894
עלתה ארצה ב- 1906
עיסוקה עקרת בית
תאריך פטירתה 1923, ט אדר תשכ"ג
מקום קבורתה נתניה
ילדים: נחמה אלדד, יעקב (ג'קי) קריבשיוב, אברהם גל, אסתר ליכטנזון, יהודה גל

קורות חיים

משפחתה של אימי גרה בכפר פרובלנה שנמצא בגבול הפרסי רוסי ליד הים הכספי. ב-1906 עלו לישראל .הם החלו את נסיעתם מהעיר בקו על שפת הכספי ונסעו ברכבת לעיר הנמל פתום בים השחור. משם עלו על אוניה והפליגו לנמל יפו .
אמא הגיעה כרווקה לפתח תקווה אל הדודה שלה משפחת פשקוב.אבא ואחיו הגיעו לבית היתומים דיסקין בירושלים. אבא למד מסגרות והאח למד נגרות. אין לי כל מידע איך אמא ואבא נפגשו.
החיים בארץ לא היו קלים תחת השלטון הטורקי: בשנת 1912 יצא אבא עם קבוצת דייגים מהירקון אל חפציבה אשר על יד חדרה לנחל שבו דגים. לאחר הדיג חזרו חזרה לירקון. ערבים מהסביבה הלשינו עליהם קראו להם איטלקים ,כדי שהשוטרים הטורקים יאסרו אותם. למזלם אחד מהערבים אשר הכיר אותם, הודיע לשגרירות הרוסית וזו שלחה את נציגה והם שוחררו.
עם תחילת מלחמת העולם הראשונה כל הנתינים הזרים גורשו. גם אח של אבא ירד למצרים. אבא פדה את גיוסו לצבא הטורקי תמורת תשלום כופר. הוא נשלח לעבודת כפיה בכל חלקי הארץ ואמא נדדה יחד איתו ועם ילדיהם שחלקם מתו במהלך המלחמה ( 4 בנים ובת ).אין לי כל מידע איך אבא ואמא הגיעו לתל אביב. מה שידוע ממקורות היסטוריים הוא שבסוף שנת 1921 התארגנה קבוצה של מתיישבים אשר באופן זמני עלתה על הקרקע בת"א והקימה לעצמה צריפים ואוהלים בהשראתו של ד"ר חיים בוגרשוב מנהל גמנסייה הרצליה. לאחר מאורעות 1929 החלה משפחתי בתהליך מעבר לנתניה.

מאת בנה: יעקב קריבשיוב.

אלבום תמונות