מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשונים בעיר

דוד קריבשיוב ז"ל

בן מרים ויצחק
מקום לידתו רוסיה
תאריך לידתו 1888
עיסוקו מסגרות, דייג
תאריך פטירתו כ"ב אייר תש"ד
ילדים: נחמה אלדד, יעקב (ג'קי) קריבשיוב, אברהם גל, אסתר ליכטנזון, יהודה גל

קורות חיים

אבא ואחיו הגיעו לבית היתומים דיסקין בירושלים. אבא למד מסגרות והאח למד נגרות.
החיים בארץ לא היו קלים תחת השלטון הטורקי: בשנת 1912 יצא אבא עם קבוצת דייגים מהירקון אל חפציבה אשר על יד חדרה לנחל שבו דגים. לאחר הדיג חזרו חזרה לירקון. ערבים מהסביבה הלשינו עליהם קראו להם איטלקים ,כדי שהשוטרים הטורקים יאסרו אותם. למזלם אחד מהערבים אשר הכיר אותם הודיעה לשגרירות הרוסית שלחה את נציגה והם שוחררו.
עם תחילת מלחמת העולם הראשונה כל הנתינים הזרים גורשו. גם אח של אבא ירד למצרים. אבא פדה את גיוסו לצבא הטורקי תמורת תשלום כופר. הוא נשלח לעבודת כפיה בכל חלקי הארץ ואמא נדדה יחד איתו ועם ילדיהם שחלקם מתו במהלך המלחמה ( 4 בנים ובת ).אין לי כל מידע איך אבא ואמא הגיעו לתל אביב. מה שידוע ממקורות היסטוריים הוא שבסוף שנת 1921 התארגנה קבוצה של מתיישבים אשר באופן זמני עלתה על הקרקע בת"א והקימה לעצמה צריפים ואוהלים בהשראתו של ד"ר חיים בוגרשוב מנהל גמנסייה הרצליה. לאחר מאורעות 1929 החלה משפחתי בתהליך מעבר לנתניה.מאורעות 1929 אילצו את אבי לעזוב את בית המלאכה שלו ביפו. וכאשר ראש עירית תל אביב , מאיר דיזנגוף לא אישר לו להקים בית מלאכה ברחוב בוגרשוב, העביר אבא את המסגרייה לנתניה.
אחותי נחמה הגיעה איתו . יתר המשפחה נשארה לגור בתל אביב. בקיץ 1930 בהיותי בן 9 עברנו לנתניה,אבא שבמהלך השנה התארגן בנתניה - בנה בית , והתחיל להתפרנס הגיע לתל אביב ולקח אותנו. סיפור הדרך: יצאנו מתל אביב במשאית . נסענו דרך פתח תקווה בדרכי עפר עד קלקיליה, טול כרם והגענו לנתניה. רוב הדרך הייתה דרך עפר. הגענו לביתנו בנתניה אשר היה בגמר בנייתו (בין רחוב הנוטע לסמילנסקי). חשמל לא היה והשירותים היו מחוץ לבית. לביתנו היו 5 חדרים ו- 2 מטבחים. אנו גרנו ב-3 חדרים ומטבח ואת שני החדרים והמטבח הנוסף השכרנו למשפחת פשקוב שהקימה מסעדה באחד החדרים.
אבי דוד היה בנשמתו איש ים והיה ממיסדי סניף זבולון נתניה, הוא קנה סירה עם שני שותפים: אלום (אברהם) וינר וראובן פייטר למטרות דייג. הסירה שמשה בין היתר את נכבדי נתניה ביניהם ד"ר בן עמר בפיקניק בנחל אלכסנדר.
מאת בנו: יעקב קריבשיוב

אלבום תמונות