מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשונים בעיר

דבורה אלקיים שפירה

תאריך לידתה 1921
ילדים: דן אלקיים, אורי אלקיים, גדעון אלקיים, אורנה ערד

קורות חיים

המסע מזיכרון-יעקב לנתניה בראשיתה.
במלאות לנתניה 70 שנה עולים במוחי הרבה זיכרונות שמלווים אותי מאז ילדותי.
זמן קצר לפני עלייתנו לנתניה נודע לאבי שמתארגנת תנועה של בני האיכרים מהמושבות הותיקות, ראש-פינה, יסוד-המעלה, משמר-הירדן, כפר-תבור, וזיכרון יעקב, שם הארגון היה "בני-בנימין", אשר שמו להם למטרה הקמת ישובים חדשים בארץ.
הורי החליטו להצטרף ולעלות להתיישבות בנתניה. כידוע נתניה הייתה מיועדת להיות מושבה אשר מבוססת על מטעי פרי הדר שנקראו "פרדסים".
אבא יצא כמה חודשים לפני המשפחה והיה מגיע לשבתות הביתה כאשר בפיו תהילות ותשבחות על המקום. ובעיקר קסם לו חוף הים ובחזונו הוא ראה בנתניה את הריביירה הצרפתית.
אנחנו הבנות שהיינו קטנות, אני הבכורה בת שמונה והצעירה ביותר בת שנתיים לא היינו שותפות להחלטה.
לא ידענו וגם לא יכולנו לתאר לעצמנו לאן אנחנו עוברים.
במוצאי חג הפסח של 1929 העמיסו הורי את תכולת הבית שהייתה מאוד דלה, הכילה מיטות, שולחן ארגז שבו אכסנו את הבגדים שהיו מועטים, צלחות וסירים, ובעיקר את מכונת התפירה שאמא לא הסכימה לוותר עליה בשום אופן, משום שהיא הייתה תופרת לנו את כל מלבושינו.
יצאנו בחצות הלילה כאשר הכול עמוס על עגלה שהייתה רתומה לשתי פרדות והתחלנו את המסע שארך כשתיים עשרה שעות, בדרך לא דרך (כמובן שלא היו כבישים) ארבע בנות קטנות, כמה אפרוחים בארגז וכלבלב קטן שכנראה לא היינו מוכנות להיפרד ממנו.
כאשר הגענו ל"נתניה" התגלה לנו שאכן הגענו למדבר שממה שאין בו כלום פרט לכמה אוהלים ושיחי חילפה (מין צמח בר שצומח לגובה כאשר העלים שלו חדים כמו סכין וכל מי שלא נזהר דיו היה נחתך ממנו) בין שיחים אלו היו לעיתים קרובות מתפתלים נחשים ובמקרה הטוב לטאות ארוכות זנב והים רחוק רחוק.
שני אוהלים הוקמו, אחד היה "חדר השינה" והשני מטבח ומקום לאכול בו.
הורי ארגנו את המיטות לשינה, תלו את עששית הנפט על המוט שהאוהל נשען עליו.
היינו מאוד עייפים ונרדמנו מיד.
בבוקר גילינו את עקיצות היתושים שעטו עלינו בשמחה. כמובן שהמהפך בחיינו היה לגבינו מאוד דרמטי, ומצב הרוח לא היה כל כך מרומם.
אבל לא היה מנוס לשנות את המציאות, ומנקודה זו התחלנו את החיים שלנו בראשיתה של נתניה.
דבורה אלקיים לבית יהודית ויעקב שפירא.
בארכיון העיר נתניה מצוייה קלטת קול של דבורה אלקיים. (ק.ק, 31, 171)

אלבום תמונות