מוזיאון ראשונים לתולדות נתניה

ראשונים בעיר

חיים הררי ברג ז"ל

בן חגית ודוד
מקום לידתו בסרביה דוברובה
תאריך לידתו 21.1.1910
עלה ארצה ב- 1928
עיסוקו פקיד בעיריית נתניה
תאריך פטירתו 13.7.1997, ח תמוז תשנ"ז
מקום קבורתו נתניה
בת זוגו: אסתר הררי
ילדים: שרה שקולניק, שלמה הררי

קורות חיים

חלוץ שהגיע לארץ מבסרביה בגיל 15. מכיוון שהגיל המינימלי לעלייה לארץ כחלוץ היה 17, זייף את גילו כדי להגשים את האידיאלים בהם האמין. עבד בפרדסים בפתח תקווה, ואחר כך נסע ליבנאל כדי לסלול את כבישי הגליל. שם פגש את אסתר גולדמן, שבאה ממסחה הסמוכה.
הגיע לנתניה בשנת 1931 בחיפוש אחר מקורות פרנסה. כשנתיים אחר כך, בשנת 1933 נישאו חיים ואסתר בכפר תבור ומיד אחר כך עברו לנתניה. משכנם הראשון היה דירה בשכונת גבע. את הדירה בת שני חדרים הם חלקו עם משפחה נוספת, אשר גרה בחדר השני, עם מטבח ושירותים משותפים. בדירה זו נולדה ביתם, שרה, בשנת 1936.
הזוג הררי היו אנשים חרוצים, שלא בחלו בשום עבודה, הם חסכו גרוש לגרוש, עד שהצליחו לחסוך כסף לפתיחת חנות ירקות במרכז העיר, ברחוב הרצל. אחרי כמה שנים עזבו את רחוב גבע ועברו קרוב יותר לחנותם. הם התגוררו אצל משפחת לנדה. שם נולד בנם, שלמה.
המשיכו לעבוד בחריצות וקנו מגרש ברחוב גורדון פינת שער העמק, בשותפות עם משפחת בר-עם (בקשט). באחת החנויות בבניין פתח חיים קיוסק, בקיוסק של אז מכרו ממתקים, ארטיקים פשוטים וכו', מבחר רב כמו היום בודאי לא היה. לאחר כמה שנים סגר את הקיוסק והתקבל לעבוד בעריית נתניה, בה עבד עד לגיל הפרישה.
במשך השנים נהגו לארח בדירתם קייטנים, אשר הגיעו מהארץ ומחו"ל כדי ליהנות מהים של נתניה. כך ניסו לתרום, בדרכם הצנועה, להתפתחות התיירות בנתניה.
אהבו מאוד את נתניה. בקיץ היו הולכים לים, הליכה ברגל כמובן, כי מכונית לא הייתה, אבל למרות שהדרך היתה ארוכה ולא קלה, לא ויתרו על הבילוי המשותף. בשבתות היו הולכים כל המשפחה לקולנוע "אסתר".
תמיד עזרו לזולת וביתם היה פתוח למשפחה, מכרים וידידים. אסתר האמינה ביחסי שכנות טובים, לכן תמיד אפתה, הכינה ריבות וכיבדה במטעמיה את כל השכנים. חיים היה חבר בוועד בי"ס בסמינר בעת שביתו, שרה, למדה שם, היה חבר גם בהגנה ופעיל בה. במלחמת השחרור התגייס לצבא אך מפאת בריאותו היה אחראי על השקם בנתניה.
בערוב ימיו התעוור חיים אך למרות זאת המשיך לעזור לאנשים, במיוחד עם בוא העלייה מרוסיה. הוא דאג לעולים רבים למזון, לדיור ולהטבות שהגיעו אליהם והם לא ידעו לבקשן.
חיים קיבל את אות יקיר העיר נתניה. הוא היה נרגש מאוד לקבל את האות. נערך לו טקס בהיכל התרבות של נתניה, שהיה אז בתחילת דרכו.

אלבום תמונות